A three-dimensional agent-based model of adult neurogenesis in the subventricular zone of the lateral ventricles
Lateral ventriküllerin subventriküler bölgesinde yetişkin nörogenezinin üç boyutlu ajan tabanli modeli
  1. Tez No: 829680
  2. Yazar: SAMA MOHAMED SAMI ODEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Nöroloji, Biology, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasındaki temel amacımız, yetişkin nörogenezinin iki ana nörojenik nişinden biri olan lateral ventriküllerin subventriküler bölgesini 3 boyutlu modelleyerek yetişkin nörogenezinin popülasyon dinamiklerini pratik ve zamanında gözlemlemek ve oluşturmaktır. Nörojenez, maymunlar ve sıçanlar gibi yetişkin memeli beyninde ve bazı çalışmalarda insanlarda iki farklı bölgede varlığını sürdüren nöral kök hücrelerden yeni nöronların ortaya çıkmasıdır: dentat girusun subrgranüler bölgesi. hipokampus ve lateral ventriküllerin subventriküler bölgesi. Bizim ilgi alanımız, Tip-B1 hücreleri adı verilen, astrositik özelliklere sahip nöral kök hücrelerin bir alt popülasyonunu içeren, bir kez aktive edildikten sonra bir proliferasyon (simetrik bölünme ve simetrik tüketim) ve daha sonra farklılaşma döngüsüne giren bir alt popülasyonu içeren lateral ventriküllerin subventriküler bölgesidir. geçici olarak çoğalan hücreler olarak da bilinen Tip-C hücrelere dönüşür ve bunlar daha sonra nöroblastlar olarak da adlandırılan Tip-A hücrelere dönüşür. Her birinin sistem üzerindeki etkisini değerlendirmek ve sonraki öngörülemeyen olayları tahmin etmek amacıyla sıklıkla“ajanlar”olarak adlandırılan çok sayıda öğe arasındaki ilişkileri simüle etmeye yönelik çok katmanlı bir sistem aracı olan etmen tabanlı modellemeyi kullanarak, kökeni takip ettik. Tip-B1 hücrelerinin, hareketsizliklerini, aktivasyonlarını, dönüşümlerini ve nişleri ve diğer komşu hücrelerle etkileşimlerini takip edip simüle ederek ve göç ve niş düzenlemesi gibi önemli faktörleri uygulayarak koku alma soğanındaki olgun nöronların son biçimlerine ilerlemesini sağlar. Mevcut literatürü desteklemek üzere, sonuçlarımız B1 tipi hücrelerin çoğalma oranlarında zaman içinde keskin bir artış ve ardından düşüş olduğunu ve farklılaşmanın ardından hızlı ancak sabit C tipi hücre çoğalmasını ve ardından A tipi hücrelere farklılaşmayı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our primary objective in this thesis study is the observation and construction of population dynamics of adult neurogenesis in a practical and timely manner in silico, by three-dimensionally modeling one of the two major neurogenic niches of adult neurogenesis, the subventricular zone of the lateral ventricles. Adult neurogenesis is the persisting emergence of new neurons from neural stem cells in the adult mammalian brain, such as in monkeys and rats, and possibly humans in two distinctive regions: the subgranular zone of the dentate gyrus of the hippocampus and the subventricular zone of the lateral ventricles. Our region of interest is the subventricular zone of the lateral ventricles, which contains a subpopulation of neural stem cells with astrocytic and glial characteristics, called Type-B1 cells, that once activated, enter a cycle of proliferation (symmetric division), symmetrical consumption, and later differentiation into Type-C cells, also known as transiently amplifying cells, that then eventually convert into Type-A cells, also called neuroblasts. By utilizing agent-based modeling, we tracked the lineage progression of Type-B1 cells into their final form of immature neurons in the olfactory bulb by following and simulating their quiescence, activation, differentiation, and interactions with their niche and other neighboring cells and by implementing significant factors such as movement and cellular process regulation. In support of existing literature, our results exhibit a sharp rise followed by a constant decline in proliferation rates for Type-B1 cells over time, and upon differentiation, rapid elevation then a decline Type-C cell proliferation, followed by differentiation into Type-A cells, and finally, production of immature neurons.