Trakya böldesinde tarım makinaları işletmeciliği veri tabanı
Data base of agriculture machinery management in Thrace region
  1. Tez No: 67538
  2. Yazar: GIYASEDDİN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Trakya Bölgesi' tule Tarım Makinaları İşletmeciliği Veri Tabanı Gıyaseddin ÇİÇEK Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Selçuk ARIN 1997, Sayfa:47 Jüri: Prof. Dr. Selçuk ARİN (Danışman) Jüri.Prof. Dr. Bülent EKER JürUDoç. Dr. Bahattin AKDEMİRGünümüzde bigisayar, tarımsal üretimde daha çok işletmecilik alanına girmiş, üretim planlaması ve programlamasına katkıda bulunarak, tarım makinalarından birim alan içinde en yüksek değerde yararlanmayı sağlayacak bilgileri kullanıcıların önüne sunmaya başlamıştır. | Tarım makinalarına ait verilerin sistemli bir şekilde bilgisayarda programlanıp kullanıcıya sunulması gerekmektedir.Elde edilen verilerin bilgisayara yüklenmesi ile kullanıcının önüne birtakım seçenekler sunularak, işletme yapısına en uygun olanı belirlenebilir. Bu çalışmanın amacı, Trakya Bölgesi'nde mevcut bulunanların makinalarına ait veriler elde edildikten sonra, düzenli bir şekilde tasnif edilerek bir bilgisayar programı yardımıyla bilgisayara yüklenip veri tabanı oluşturmaktır. Veri tabanı oluşturulmasında Microsoft Excel veri tabam programından faydalanılmıştır. Araştırmada konu ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar incelenmiş, bu bölgenin iklimi, toprak yapısı, tarımsal yapı ve üretimi ile ilgili veriler toplanmıştır. Daha sonra işletmecilik verileri anlatılarak, bu verilerin elde edilmesinde kullanılan formüller belirtilmiştir. Araştırma sonucunda çeşitli literatürlerden elde edilen Trakya Bölgesine ait işletmecilik verileri ve Türkiye'nin bir çok bölgesinde geçerli olan işletmecilik verileri ile ilgili değerler çizelgeler halinde verilmiştir. Son olarak elde edilen tüm veriler derlendikten sonra Microsoft Excel bilgisayar programına yüklenmiş ve çalışma sonunda ek olarak verilmiştir. Oluşturulan veri tabanında makinalara ilişkin makina sayısı, uzunluk, genişlik, yükseklik, ağırlık, iş genişliği, iş derinliği, çalışma hızı, yakıt tüketimi, alan iş kapasitesi, çeki gücü, birim insan iş gücü, ömür, tarla etkinliği, kuyruk mili gücü, patinaj, yıllık kullanma süresi ve zaman ihtiyacı verileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master of Science Thesis Data Base of Agriculture Machinery Management İn Thrace Region Gtyaseddin ÇİÇEK Thrace University Graduate School ofNaturel and Applied Sciences Department of Agricultural Machinary Supervisor: Prof. Dr. Selçuk ARIN 1997, Page;47 Jury: Prof. Dr. Selçuk ARIN Jury: Prof. Dr. Bülent EKER Jury: Doç. Dr. Bahattin AKDEMİRIV Nowadays, computer at agricultural product was begin go into management area, has been contrubute to product program and plan. Data about agricultural machinary which useful for profit has been begin to be present front of user by computer. | Data about agricultural machinary should be program by computer and should be present to user. If they were loading to computere, a lot of offers present front of user and can determine one of accord to management. The aim of the thesis, at Thrace Region, after obtained all of data about agricultural machinery, they classified and data base created with Microsoft Excel program by computere. In this research, publications were examined and region datas which are climate, soil structure, agriculture structure and production were collected. After then, management datas were explained and formulas were determined. Finally, management datas of Thrace Region and Turkey were collected in figures. The datas were compliated by using Microsoft Excel computer programme and it was presented as an appendix. We can find characteristic of agricultural machines which are number of machine, lenght, width, height, weight, working width, working depth, working speed, fuel consumption, field capasity, tractive power, U.H.L.P., working life, field activity, P.T.O., wheel slip, annual use and time necesserity.