An assessment of cash flow profiles of Turkish firms & sectoral comparisons
Türk firmalarının nakit akış profillerinin değerlendirilmesi ve sektörel karşılaştırmalar
- Tez No: 675369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZUM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada Borsa İstanbul'da işlem gören finansal olmayan Türk firmalarının nakit akım tablolarının bileşenleri, İşletme Faaliyetlerinden Nakit Akışları'na (İFNA), Yatırım Faaliyetlerinden Nakit Akışları'na (YFNA), Finansman Faaliyetlerinden Nakit Akışları'na (FFNA) ait işaretler dikkate alınarak nakit akış profilleri değerlendirilmiş ve sektörel karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışma örneği 2015-2019 yılları arasında İmalat ve Hizmet sektörlerinde faaliyet göstermiş olan 224 firmadan oluşturulmuştur. Araştırma verileri Kamuyu Aydınlatma Platformu aracılığıyla elde edilen yıllık mali tablolardan süzülmüştür. Söz konusu firmaların nakit akış profillerinin ve yaşam döngüsü aşamaları belirlenmesinde Gup et, al. (1993) tarafından geliştirilen model esas alınmıştır. Nakit akış profilleri ile kârlılık performansı arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığının ortaya konabilmesi için özkaynak kârlılığı (ROE) ve varlık kârlılığı (ROA); piyasa performansı arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığının ortaya konabilmesi için Piyasa Fiyat/Defter Değeri ve Piyasa Fiyatı/Hisse Başına Satış oranı değerleri kullanılarak çoklu regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Frekans Analizi sonuçları, çalışma örneğinde bulunan çoğu firma (%75,36) için İFNA'nın pozitif (+) olduğunu ortaya koymaktadır. Negatif (-) YFNA oranı %87,4 iken; negatif (-) FFNA oranı, %57,6 bulunmuştur. Söz konusu firmaların %44,6'sı Model 2'deki (+, -, -)“Olgunluk Aşaması ve/veya Başarılı İşletme”kategorisinde, %23,2'si Model 4'teki (+, -, -)“Büyüme Aşaması ve/veya Büyüyen İşletme”kategorisinde yer aldığı saptanmıştır. Model 6 (-,-, +)'daki“Giriş ve/veya Genç İşletme”kategorisinde bulunan firma oranı %16,5'tir. 1,3,5,7 ve 8 numaralı modeller kapsamında bulunan“Olağandışı Durum”ya da“Nadir Durumu”firmalarının oranının ise %10 civarında olduğu tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında yapılan Çoklu Regresyon Analizi sonuçları ise Fiyat Bazlı oranların (Piyasa Değeri/ Defter Değeri ve Piyasa Değeri / Hisse Başına Satış) nakit akış profilleri ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkileri bulunduğunu ortaya koymuştur. Karlılık Bazlı oranlar (Özkaynak Karlılığı ve Varlık Karlılığı) ile nakit akış profilleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu durum, firmaların piyasa bazlı getiri performanslarının, nakit akışı profilleri ve bunların yönetimlerinin başarısında anlamlı etkisi bulunduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
We have assessed the cash flow profiles of the Turkish non-financial firms whose stocks are traded on Borsa Istanbul for their cash flow profiles and made sectoral comparisons by looking at the signs of three components of the cash flow statement (CFO, CFI, CFF) either positive or negative to distribute 224 sample firms for cash flow patterns in two various industries i.e., Manufacturing and Service industries comprising a total of 16 different sectors between the period 2015-2019 in this study. The data was collected from the annual financial statements through the Public Disclosure Platform. The method of Gup et. al. (1993) was used to identify the number of firms in each pattern for further analysis together with life cycle stages of the firms & business profiles. For profitability performance, return on equity (ROE) and return on assets (ROA) and for market performance, price to book value (PBV) and price to sales (PS) ratios were included to assess the significance of relationship between the cash flow patterns and financial ratios by running regression analysis. The analysis has been carried out firstly for frequency calculations of the signs of the cash flow components and sectoral comparisons were made. Secondly, statistical tools were used to figure out the statistical relationships between cash flow patterns and financial ratios involved. The results reveal that CFO for most of the firms was found to be positive (+). The average positive (+) CFO of the firms was 75.36%. CFI was found to be negative with an average 87.4% while CFF was also found to have 57.6% negative. The results for distribution of firms in patterns found to have 44.6% of the sample firms in the Pattern 2 (+, -, -) characterised“Maturity Stage and/or Successful Business”whilst 23.2% of the firms found to have the Pattern 4 (+, -, +) characterised“Growth Stage and/or Growing Business”. The third most number of companies found was in Pattern 6 (- - +) with 16.5 % characterised as“Introduction and/or Young Business”. (Patterns 1,3,5,7 & 8) comprising a total of 10-15% were found to be in the“Unusual Situation”. The results from the multiple linear regression analysis reveal that Price-Based ratios (PBV and P/S) give significant outputs from the regression analysis while Profitability-Based ratios (ROE and ROA) do not. This indicates that market-based performance has a significant effect on cash flow profiles and their management