Uluslararası ekonomik hukukun kurumsal yapısı ve temel kuramları
The institutional structure and fundamental organizations of international economic law
  1. Tez No: 675375
  2. Yazar: MUHAMMED ŞAMİL AYGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde küreselleşmeyle beraber pek çok alanda önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Ortaya çıkan en büyük değişiklik ise ekonomi alanında yaşanmıştır. Ticari sınırların ortadan kalkması, ülkeler arasında finansal hareketliliğin artması bu konuda uluslar üstü bir takım hukuki düzenlemelerin yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Uluslararası ekonomi hukukunun konusunu oluşturan küresel düzeyli ekonomik ilişkiler küreselleşmeyle beraber yaygınlaşmıştır. Uluslararası Para Fonu, Dünya Ticaret Örgütü ve Dünya Bankası gibi tüm dünyada etkin olan kuruluşlar uluslararası ekonomik ilişkilerin düzenlenmesinde söz sahibidirler. Diğer taraftan bu kuruluşlara göre daha bölgesel düzeyli olan kuruluşlar da uluslararası ekonomik hukukun düzenleyicileri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda, çalışmanın ilk bölümünde küreselleşme ve ekonomik küreselleşmenin boyutları incelenmiş ve uluslararası ekonomi hukukuna değinilmiştir. İkinci bölümde ise küresel düzeyli, uluslararası ekonomik hukukun düzenleyici kurumlarının oluşumları ve işleyişleri detaylandırılmıştır. Son bölümde ise yine uluslararası düzeyli ancak daha dar kapsamlı olan bölgesel kuruluşların yapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with globalization, significant changes have occurred in many areas. The biggest change that has emerged has been in the field of economics. The disappearance of trade borders and increased financial mobility between countries have made it mandatory to make a number of in-nations legal arrangements in this regard. Global-level economic relations, which constitute the subject of international economic law, have become widespread with globalization. The existence of law is also inevitable when it comes to any economic activity, regardless of whether it is at the international or local level. Since international economic relations take place between countries with different laws and practices, some problems may become impossible to solve. In this context, transnation snor nations are needed to solve these problems and determine the rules of their work. Organizations that are active all over the world, such as the International Monetary Fund, the World Trade Organization and the World Bank, have a say in the regulation of international economic relations. On the other hand, organizations with a more regional level than these organizations are among the regulators of international economic law. In this study, it is aimed to examine the structures of these institutions by conducting a literature review.