Çarpımsal noron model yapay sinir ağları ile tüketici fiyat indeksi öngörüsü
Forecasting consumer price index with multiplicative neuron model artificial neural networks
  1. Tez No: 675374
  2. Yazar: RECEP YILDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL EĞRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Enflasyonun öngörülmesi, öngörü yöntemlerinin en önemli uygulamalarından bir tanesidir. Bu tez çalışmasında, Türkiye enflasyon zaman serisi klasik ve makine öğrenmesi yöntemleri ile öngörülmüştür. Özellikle, çarpımsal nöron model yapay sinir ağının enflasyon öngörüsü için performansı klasik ve diğer makine öğrenmesi öngörü yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Çarpımsal nöron modele dayalı yeni bir öngörü algoritması tez kapsamında ortaya koyulmuştur. Gerçekleştirlen uygulamların sonucunda önerilen öngörü yönteminin enflasyon öngörüsü için en iyi sonuçları ürettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The forecasting of inflation is one of the most important applications of forecasting methods. In this thesis, Turkey inflation time series is forecasted by using classical and machine learning methods. Especially, the performance of the multiplicative neuron model artificial neural networks for inflations forecasting is compared with classical and other machine learning methods. A new forecasting algorithm that is based on multiplicative neuron model artificial neural networks are proposed in this thesis. As a result of applications, it is concluded that the proposed forecasting algorithm produced the best forecasting results for inflation forecasting.