Yetişkinlerde intramüsküler enjeksiyon uygulamasına bağlı korku ve ağrı korkusunun değerlendirilmesi
Evaluation of fear and pain fear related to intramuscular injection in adults
- Tez No: 675394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA DİLEK GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İntramüsküler (IM) enjeksiyona bağlı korku enjeksiyon uygulamasını erteleme ya da yaptırmama durumuyla sonuçlanabilmektedir. Dolayısıyla bireylerin; evlilik, seyahat, eğitim, göç veya işle ilgili planlarını olumsuz etkilemektedir, IM enjeksiyon korkusundan dolayı öğrencilerin kariyerlerden vazgeçebildikleri belirtilmektedir. IM enjeksiyon korkusundan dolayı enjeksiyonun ertelenmesi ya da yaptırılmaması akut ya da kronik hastalıkların tedavisini olumsuz etkileyebilir. Bu çalışmada yetişkinlerde intramüsküler enjeksiyon uygulamasına bağlı korku ve ağrı korkusunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 196 birey oluşturmuştur. Veri toplamada anket formu ve Ağrı Korkusu Ölçeği-III kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılarak kategorik ölçümler yüzde, sürekli ise ortalama ve standart sapma (gerekli yerlerde ortanca ve minimum-maksimum) olarak özetlenmiştir. Ölçek skoru ile demografik özellikler arasındaki farklılıkların incelenmesinde normal dağılım gösteren parametrelerde ikili değişkenlerde bağımsız örneklemler için t-testi, ikiden fazla değişkenlerde tek faktörlü varyans analizi (Oneway ANOVA) testleri kullanılmıştır. İkiden fazla değişkenlerde gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesi amacıyla Post Hoc analizlerinden LSD testi ile değerlendirme yapılmıştır. Hastaların Ağrı ölçeği skorlarına diğer parametrelerin etki düzeylerinin belirlenmesi için Çoklu regresyon modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fear of intramuscular (IM) injection may result in delaying or not taking the injection. Therefore, it negatively affects individuals' plans related to marriage, travel, education, immigration or work. It is stated that students may give up their careers due to the fear of IM injections. Delaying or not having the injection due to the fear of IM injection may adversely affect the treatment of acute or chronic diseases. In this study, it was aimed to evaluate the fear based on intramuscular injection application and the fear of pain in adults. The sample of the study consisted of 196 individuals. Questionnaire form and the Fear of Pain Scale-III were used in data collection. In the statistical analysis of the data, SPSS 23.0 package program was used, and categorical measurements were summarized as percentages, while the constant as the mean and the standard deviation (median and minimum-maximum where necessary). In the analysis of the differences between the scale score and demographic characteristics, independent student t-test was used for binary variables in the normally distributed parameters and Oneway ANOVA tests were used for more than two variables. When there are more than two variables, an evaluation was made with the LSD test, one of the Post Hoc analyzes, in order to determine the differences between the groups. Multiple regression model was used to determine the effect levels of other parameters on the Pain scale scores of the patients.