Bir üretim tesisinde SAP-PLM entegrasyon sürecinin incelenmesi
Investigation of SAP-PLM integration process in a production plant
  1. Tez No: 675393
  2. Yazar: FUNDA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Uygulamanın gerçekleştirildiği üretim işletmesi artan rekabet ortamında kendi varlığını koruması ve bu rekabet ortamında müşterilerine daha iyi hizmet verebilmesi açısından bilgi sistemlerinde iyileşmeye gitmesi gerektiğini düşünmektedir. Bu nedenle ERP yazılımı olarak SAP yatırımına girişim söz konusudur. Firmada departmanlar arası bu yazılım kullanılacaktır. Ayrıca Sudan'da bulunan üretim fabrikası ve İspanya'da bulunan satış ofisinde de SAP yazılımı kullanılacaktır. Uygulamanın gerçekleştirileceği üretim işletmesinde özellikle tasarım kısmında ağırlıklı çalışmalar yer almaktadır. Ve bu tasarım kısmı firma için darboğaz oluşturmaktadır. Konu üzerine lisansüstü eğitim alan firma personelinin sektöre özgü yaptığı araştırmalarla özellikle tasarım da yer alan darboğazın, SAP yazılımına PLM sisteminin entegrasyonu ile iyileştireceği yönünde olmuştur. Ayrıca, Bilgi ve veri akışının daha hızlı ve güvenilir bir şekilde sağlanması, İş yükünün azaltılması, Aşırı stok problemlerine engel olunması Ürünlerin pazara daha hızlı bir şekilde sunulması gibi konularda iyileşme sağlanması amacıyla işletmenin ERP sistemi ile PLM (Product Life Cycle Management) sistemini entegre etme sürecinin incelenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The production enterprise, in which the application is implemented, believes that it should improve its information systems in order to maintain its existence in an increasingly competitive environment and to better serve its customers in this competitive environment. Therefore, there is an initiative of SAP investment as an ERP software. This software will be used between departments. SAP software will also be used in the production factory in Sudan and in the sales office in Spain. In the production facility where the application will be carried out, especially in the design part, weighted studies are included. And this design part creates a bottleneck for the company. With the research conducted on the subject by the company personnel receiving the graduate education on the sector, the bottleneck, which is especially involved in the design, will be improved by the integration of the PLM system into the SAP software. Also, Providing information and data flow faster and more reliably, Reducing workload, Preventing over-stock problems Faster delivery of products to the market It is aimed to examine the process of integrating PLM (Product Life Cycle Management) system with ERP system in order to improve the issues such as.