Testiküler torsiyonun indüklediği kısırlığa mezenkimal kök hücrenin ve melatoninin koruyucu etkisi
Protective effect of mesenchymal stem cells and melatonin on testicular torsion-induced infertility
  1. Tez No: 675400
  2. Yazar: NAZİRE GÜL NEŞET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada akut tek taraflı testis torsiyonu oluşturulan sıçanlarda melatonin ve kök hücre uygulamasının etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Wistar-Albino cinsi, 8 haftalık 40 adet erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar 5 gruba ayrıldı. Sham grubu (S) (n=8), torsiyon/detorsiyon grubu (T/D) (n=8) torsiyon/detorsiyon oluşturulduktan sonra 25 mg/kg melatonin verilen grup (M) (n=8); torsiyon/detorsiyon oluşturulduktan sonra kök hücre verilen grup (KH), torsiyon/detorsiyon oluşturulduktan sonra melatonin ve kök hücre birlikte verilen grup (KH+M) (n=8). MDA, Testosteron, FSH ve LH seviyeleri ELİZA yöntemiyle belirlenmiştir. Testislerde histopatolojik analizler yapılmıştır. Gruplar arasında testosteron, FSH, LH, değerlerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Modifiye Johnson skorlaması yapılan gruplarda sağ ve sol testis sham grubunda (9.93±0.1), diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek olarak bulunmuştur. Torsiyon detorsiyon grubunda sağ testiste Johnson skoru en düşük olarak bulunurken (4.9±1.07) sham grubundan sonra en yüksek melatonin grubunda (7.83±1.4) hesaplanmıştır. Testis torsiyon grubunda dejeneratif seminifer tübüller anormal spermatogenez ve maturasyon arresti gözlenmiştir. KH, KH+M ve M gruplarında dejeneratif görünümün bazı tübüllerde devam ettiği bazı tübüllerde ise dejenerasyon çok azaldığı belirlendi. İmmuhistokimyasal sonuçlarına göre Kaspaz-3 ekspresyonu en yüksek T/D grubunda rastlandı. SOX-9 ekspresyonu tedavi gruplarında istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. VASA ekspresyonu KH gruplarında düşük saptanması dikkat çekiciydi. KH, KH+M ve M uygulaması torsiyonun testis dokusunda oluşturduğu dejenerasyonu düzeltmekle birlikte bu tedavilerin birbirine üstünlüğünün olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of melatonin and stem cell in rats with acute unilateral testicular torsion. 40 male Wistar-Albino rats, 8 weeks old were used. The rats were divided into five groups such as sham group (n=8), torsion/detorsion group (T/D)(n=8), 25 mg/kg melatonin given group (M) after torsion/detorsion (n=8), stem cells given group (SC) after torsion/detorsion (n=8), Melatonin and stem cell co-treated group (SCM) after torsion/detorsion creation. MDA, Testosterone, FSH, LH levels were determined by ELISA. Histopathological analyses were performed on the testicles. There was no significant difference in Testosterone, FSH, LH values between the groups. In the modified Johnson scoring, the right and left testis in the sham group (9.93±0.1) were found to be significantly higher than the other groups. The lowest Johnson score was found in the right testis of the T/D group (4.9±1.07). the highest Johnson scoring was calculated in the M group (7.83±1.4) after the sham group. Degenerative seminiferous tubules, abnormal spermatogenesis and maturation arrest were observed in T/D group. It was observed that the degenerative appearance continued in some tubules, and degeneration decreased in some tubules in SC, M and SCM groups. According to the immunohistochemical results, the highest caspase-3 expression was found in the T/D group. SOX-9 expression was statistically significantly higher in the treatment groups. It was remarkable that VASA expression was low in the SC groups. Although SC, SCM and M treatment corrected the degeneration caused by torsion in the testicular tissue, it was determined that this treatment was not at the desired level.