Testiküler torsiyon detorsiyon uygulanan ratlarda sulodeksidin NLRP3 aracılı piroptozis yolağı üzerinden reperfüzyon hasarı üzerine etkisinin araştırılması
Investigating the effect of sulodexide on reperfusion injury through NLRP3 mediated pyroptosis in rats subjected to testicular torsion detorsion
  1. Tez No: 953573
  2. Yazar: ÇAĞLA KÖSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP YIĞMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Testis torsiyonu, ürolojik acil bir durumdur. İlk 6 saat içerisinde detorsiyone edilmemesi durumunda infertilite ve testiküler nekroz gibi durumlarla sonuçlanır. Torsiyon-detorsiyon hasarına yönelik bir ajan fertilitenin korunması açısından önem taşısa da uygulamada olan bir tedavi ajanı bulunmamaktadır. NLRP-3 aracılı piroptozisin testis iskemi-reperfüzyon hasarında rol oynadığı çalışmalarla gösterilmiştir. Heparin ve dermatan sülfat içeren sulodeksid, endotel koruyucu, yara iyileştirici ve anti-trombotik özellikleriyle bilinmektedir. Çalışmamızda sıçanlarda oluşturduğumuz torsiyon-detorsiyon hasarında, sulodeksidin piroptozis aracılı reperfüzyon hasarına karşı koruyucu etkisini NLRP-3, aktif kaspaz-1, GSDMD-N, IL-1β ve IL-18 immunoreaktivitesi, MDA ve Cat analizleri üzerinden araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 28 adet Sprague Dawley sıçan 4 gruba ayrıldı. S ve SUL gruplarında sol testis serbestleştirilip deneyin 90.dakikasında S grubuna 0.10 ml SF, SUL grubuna 10 mg/kg sulodeksid uygulandı. T/D ve T/D-SUL gruplarında sol testis serbestleştirilip saat yönünde, 720o torsiyon uygulandıktan sonra torsiyonun 90.dakikasında T/D grubuna 0.10 ml ml SF, T/D-SUL grubuna 10 mg/kg sulodeksid uygulandı. İki saat sonunda tüm hayvanlara detorsiyon uygulandı ve detorsiyondan 24 saat sonra tüm hayvanlar sakrifiye edildi. MDA düzeyi T/D grubunda S ve SUL gruplarına göre anlamlı olarak artmış (p=0.020 ve p=0.010); T/D-SUL grubunda T/D grubuna göre anlamlı olarak azalmış bulundu (p=0.045). CAT enzim aktivitesi T/D grubunda S ve SUL gruplarına göre anlamlı olarak azalmış bulundu (p=0.042 ve p=0.013). HE boyalı testis kesitlerinde JSBS, CS ve OSTÇ parametreleri değerlendirildi. İskemi-reperfüzyon hasarının temel patolojik bulguları olan konjesyon, hemoraji, nötrofil infiltrasyonu ve germinal epitel hasarı da değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre NLRP-3, aktif kaspaz-1, GSDMD-N, IL-1β ve IL-18 immunoreaktivitelerinin T/D grubunda, S grubuna göre (sırasıyla p=0.005, p=0.002, p=0.045, p=0.009 ve p=0.007) ve SUL grubuna göre anlamlı olarak arttığı (sırasıyla, p=0.003, p=0,006, p=0.004, p=0.049 ve p=0.021) görüldü. T/D-SUL grubunda, T/D grubuna göre NLRP-3, aktif kaspaz-1, GSDMD-N ve IL-1β immunoreaktivitelerinin anlamlı olarak azaldığı (sırasıyla, p=0.038, p=0.005, p=0.021 ve p=0.013) görüldü.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion is an acute urological condition, which may result in infertility even necrosis unless leaved treated within 6 hours. Although an agent that reduce the damage caused by torsion-detorsion would be important for the preservation of fertility, there isn't a current therapeutic agent in clinical practice. NLRP-3-mediated pyroptosis has been shown to play a role in testicular ischemia-reperfusion injury. Sulodexide, a combination of heparin and dermatan sulfate, is known for its endothelial protective, wound-healing, and anti-thrombotic properties. Our study aimed to investigate the protective effect of sulodexide against pyroptosis-mediated ischemia-reperfusion injury in a torsion-detorsion rat model, by evaluating NLRP-3, active caspase-1, GSDMD-N, IL-1β and IL-18 expressions immunohistochemically, as well as MDA and CAT analysis. In this regard, 28 Sprague Dawley rats were divided into 4 groups. The left testis was exposed, and at the 90th minute of experiment, S and SUL groups were administered with 0.10 ml saline and 10 mg/kg sulodexide, respectively. After the left testis was exposed a 720° clockwise torsion was applied, and at the 90th minute of torsion, T/D and T/D-SUL groups were administered with 0.10 ml saline and 10 mg/kg sulodexide, respectively. At the end of torsion, animals underwent detorsion surgery, and 24 hours later, all animals were sacrificed. MDA levels were increased in the T/D group compared to the S and SUL groups (p=0.020 and p=0.010). In the T/D-SUL group, MDA levels were decreased compared to the T/D group (p=0.045). CAT enzyme activity was decreased in the T/D group compared to the S and SUL groups (p=0.042 and p=0.013). Testicular tissue sections, stained with HE, were evaluated in terms of JSLS, CS, and MSTD. Also, congestion, hemorrhage, neutrophil infiltration, and germinal epithelium damage were evaluated in these sections. According to the results, NLRP-3, cleaved caspase-1, GSDMD-N, IL-1β, and IL-18 immunoreactivities were significantly increased in the T/D group compared to the S (p=0.005, p=0.002, p=0.045, p=0.009 and p=0.007, respectively) and SUL groups (p=0.003, p=0,006, p=0.004, p=0.049 and p=0.021, respectively). NLRP-3, cleaved caspase-1, GSDMD-N and IL-1β immunoreactivities were lower in T/D-SUL group compared to T/D group (p=0.038, p=0.005, p=0.021 and p=0.013, respectively).