Dijitalleşmenin futbola etkisi: VAR (video assitant referee) uygulamasının %100 Futbol programı örneğinde incelenmesi
The effect of digitalization on football: VAR app (video assistant referee) investigation on the example of the 100% Football program
- Tez No: 675405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA BİLGİNER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bir askeri oyun olarak ortaya çıkan futbol, yıllar içerisinde gelişip dönüşerek her kesimden insanı bir araya getirip; peşinde sürüklemiştir. Bu ilgi sayesinde her geçen gün futbola karşı ilgi artmış ve ticari yapıya dönüşerek bir endüstri halini almıştır. Yeniçağda futbol kuralları olan, bir hakem tarafından yönetilen ve düzenli kulüplerin doğmasıyla farklı grupları bir araya getirmiştir. Taraftar olgusu ile kitleler bir renk ve armaya gönül vererek futbolu günlük hayatın değişilmez parçalarından bir haline getirmiştir. İçinde bulunduğumuz çağ ile birlikte değişen her şey gibi futbol da dijital çağ ile dönüşüp zaman ve mekandan bağımsız hale gelmiştir. Artık futbol ve kulüpler kendi bölgesinin bir parçası değil her yerden kitleleri peşinden sürükleyen bir yapıya bürünmüştür. Teknolojik gelişmelerin hızla artması ve Web 2.0 ile teknolojiden doğan gelişmeler futbolu herkesin takip edebildiği eğlence haline getirmiştir. Dijital çağ ile kamera gibi, mikrofon kullanan hakemler, yayın kalitesinin HD olması gibi futbol aktörleri de dijitalleşme kapsamında futbol olgusunu zenginleştirmiştir. Teknolojinin hızla ilerlemesi sosyal medyanın hayatımıza girmesi futbolun önemini artırmış olup; futbol kulüpleri resmi sayfalarında maçın kazanılıp kaybedilmesi ile ilgili paylaşım yapar hale gelmişlerdir. Bu oyunun kritik aktörlerinden hakemlere de büyük rol düşmektedir. Futbol oyunun kurallarının net olarak uygulanması kapsamında hakeme yardımcı olarak çağın gereği VAR gibi sistemler uygulanmaya başlamıştır Bu çalışmada futbolun dijital çağ ile birlikte dönüşümü ve futbol oyunu içerisine giren VAR gibi uygulamaların etkileri açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Football, which emerged as a military game, developed and transformed over the years, bringing people from all walks of life together; pursued him. Thanks to this interest, interest in football has increased day by day and it has become an industry by turning into a commercial structure. With the emergence of regular clubs, which have football rules, managed by a referee, and in the New Age, different groups have been brought together. With the fan phenomenon, the masses have made football one of the indispensable parts of daily life by giving their heart to a color and emblem. Like everything that has changed with the age we live in, football has transformed with the digital age and has become independent of time and space. Football and clubs are no longer a part of their own region, but have taken on a structure that attracts masses from everywhere. The rapid increase in technological developments and the developments arising from technology with Web 2.0 have made football an entertainment that everyone can follow. With the digital age, football actors have enriched the football phenomenon within the scope of digitalization, such as the camera, referees using microphones, and HD broadcast quality. The rapid progress of technology, the introduction of social media into our lives has increased the importance of football; Football clubs have started to share about winning and losing the match on their official pages. One of the critical actors of this game, the referees also play a big role. In this study, the transformation of football with the digital age and the effects of applications such as VAR, which enters the football game, will be tried to be explained.