Güçlendirilmiş polietereterketon, zirkonya ve titanyum materyallerinden elde edilen implant üstü parsiyel hibrit protezlerin alt yapılarının termomekanik yaşlandırma sonrası marjinal uyum, kırılma dayanımları ve kırılma tipleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of marginal adaptation, fracture strength and fracture types i̇n i̇mplant supported HYBRİD prosthesis made of polyetheretherheton, zirconia and titanium materials after thermomechanical aging procedure
  1. Tez No: 675404
  2. Yazar: KEMAL ULAŞ EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET ATSÜ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı güçlendirilmiş PEEK, zirkonya ve titanyum (Ti-6Al-4Va) materyallerinden CAD/CAM tekniği ile üretilen implant üstü parsiyel hibrit protez alt yapılarının 5 yıllık klinik kullanımı yansıtan termomekanik yaşlandırma işlemi sonrasında sağ kalım oranları, marjinal uyum (pasif ve vertikal uyum), kırılma dayanımları ve başarısızlık tiplerinin değerlendirilmesidir. Parsiyel dişsiz mandibular modele 2 implant (Nobel Biocare) yerleştirilerek ana model elde edilmiştir. Altyapı planlaması (Exocad 2.3 Matera ) prepare edilmiş diş formu içerecek şekilde yapılmıştır. Toplamda 30 adet örnek güçlendirilmiş PEEK (BioHPP), zirkonya (Whitepeaks Dental Solutions) ve Ti-6Al-4Va (kontrol) (Whitepeaks Dental Solutions) materyallerinden, 3 grup (n=10) oluşturacak şekilde üretilmiştir (Yenemak D30) . PEEK ve Zirkonya grupları, üretici firma tarafından üretilen titanyum ara parçalar (snap coping, Nobel Biocare) üzerine simante edilerek (DTK adhesive) oluşturulmuştur. Örneklere çiğneme simülatöründe (SD Mechatronik Chewing Simulator CS-4) 1.200.000 siklusta 120 N ve 1.6Hz 'de ve 5-55ºC de termomekanik yaşlandırma işlemi uygulanmıştır. Üretilen altyapıların yaşlandırma sonrası multi-ünit analoglar ile olan marjinal uyumu (pasif ve vertikal uyum) stereo mikroskop ile ölçülmüştür. Örneklerin kırılma dayanımları ve kırılma tipleri universal test cihazı ve stereo mikroskop kullanılarak saptanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tek yönlü ANOVA ve Tukey post-hoc testi kullanılmıştır (α =0.05). Termomekanik yaşlandırma işlemleri sırasında ve sonrasında sadece PEEK alt yapılarda makine ucunun temas ettiği bölgede deformasyonlar görülmüş olup gruplarda sağ kalım oranı %100 olarak belirlenmiştir. Örneklerin ortalama pasif uyum ve standart sapma değerleri sırası ile PEEK, Zirkonya ve Titanyum grubu için; 70,89 ±19,64 µm, 49,26 ±16,21µm ve 91,26 ±24,20 µm; ortalama vertikal uyum ve standart sapma değerleri ise sırası ile PEEK, Zirkonya ve Titanyum grubu için; 23.74±4.62 µm, 32.96±8.71 µm ve 52.55±10.63 µm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to evaluate the survival rate, marginal adaptation, (both passive and vertical fit), fracture strength and failure types after 5 years thermomechanical aging process of hybrid prosthesis which were manufactured by CAD/CAM technology from materials of reinforced PEEK, zirconia and titanium materials. The master model is fabricated by insertion of 2 implants (Nobel Biocare). Impression was taken from the master model and study models were prepared, scanned in laboratory scanner and the framework planning (Exocad 2.3 Matera ) were made including the prepared tooth form. 30 framework, divided into 3 groups (n=10), were manufactured from reinforced PEEK (BioHPP), Zirconia (Whitepeaks Dental Solutions) and Titanium (Whitepeaks Dental Solutions). PEEK and zirconia groups were fabricated after titanium sleeves (Nobel Biocare) were cemented (DTK adhesive) on them. Models were undergone thermomechanical aging procedure (SD Mechatronik Chewing Simulator CS-4), in 1.2x106 cycle, 120 N and 1.6 Hz, 5-55ºC. Survival rates were evaluated during and afterwards the aging procedure. After the aging procedure, the marginal adaptation measurement (passive and vertical fitness) between multiunit analogue and framework were done in microscope (n=18, in total 810 measurement). The fracture strength of the study groups and breakage types were evaluated by stereo microscope. The data were analyzed using one sided ANOVA and Tukey post-hoc test (α =0.05). During and after the thermomechanical aging, deformations were seen in the parts that machine's steel ball touches, however decementation, deformation, fracture and screw loosening weren't seen; survival rate was recorded as %100. The mean values of passive fit and standard deviation of the study groups were given as in order; PEEK, zirconia and titanium groups; 70,89 ±19,64 µm, 49,26 ±16,21µm ve 91,26 ±24,20 µm. The mean vertical fit and standard deviation were 23.74±4.62 µm, 32.96±8.71 µm ve 52.55±10.63 µm.