Sporun riskli davranışlar, psikolojik sağlamlık ve benlik saygısı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sport on risky behaviors, psychological resilience and self-esteem
- Tez No: 675419
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TOLGA ARICAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, sporun riskli davranışlar, psikolojik sağlamlık ve benlik saygısı üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma örneklemini, 15-16 yaş grubu lisanslı olarak spor yapan ve spor yapmayan toplam 551 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, Kişisel Bilgi Formu, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Riskli Davranışlar Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre, ergenlerde spor yapmakla riskli davranışlar arasında negatif; psikolojik sağlamlık ve benlik saygısı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Aynı zamanda hem psikolojik sağlamlık hem de benlik saygısının riskli davranışlar eğilimini yordadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, literatürde yer alan verilere dayalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated whether sports has an effect on risky behaviors, psychological resilience and self-esteem. The sample of the study consisted of 551 licensed players and non-players aged 15-16 years. Data were collected using Personal Information Form, Child and Adolescent Psychological Resilience Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale and Risky Behavior Scale. As a result of the analyses, it was found that there was a negative and significant relationship between sport and risky behaviors. However, there were positive and significant correlations between sport and both psychological resilience and self-esteem. In addition, it was found both psychological resilience and self-esteem predicted through tendency of risk behaviors in adolescents. The findings are discussed based on the data in the literature.