Türkgeldi koyunlarında yapağı verimi ve bazı yapağı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of wool yield and some wool characters in Türkgeldi sheeps
  1. Tez No: 67542
  2. Yazar: ADNAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu araştırma, 1995 yılında Türkgeldi Tarım İşletmesinde yatiştirilen 123 baş Türkgeldi koyununda yürütülmüştür. Bu hayvanlardan kırkım sonunda yapağı örnekleri alınarak T.Ü.Tekirdağ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü laboratuarlarında analiz edilmiştir.Elde edilen sonuçlar aşağıda sıralanmıştır: Kirli Yapağı Ağırlığı ;gruplar arasında önemli ölçüde değişmiştir.En yüksek kirli yapağı ağırlığını 4.06kg ile dişi toklular ve en düşük yapağı ağırlığını da 1.9kg ile koyunlar göstermiştir. Lüle Uzunluğu, gruplar arasında değişim göstermiştir.En uzun lüle uzunluğu erkek toklularda 19.4 cm ile en kısa lüle uzunluğu dişi toklularda 15.5 cm saptanmıştır. Yapağı inceliği (kalınlığı), koçlar grubunda daha ince, erkek toklular grubunda ise daha kalın bulunmuştur. Bu kaba yapağı erkek toklularda 36.82 mikron ve ince yapağı ise 32.525 mikron bulunmuştur. Türkgeldi koyunlarında yapağı sortimanı (kalite ), gruplara göre 48'S(D) ile 50'S(C) arasında değişim göstermiştir.Genelde C sortimanına giren yapağı örneklerine çok rastlanmıştır. Fakat A ve B sortimanına giren örneklerde bulunmaktadır. Ondülasyon (kıvrım sayısı), gruplara göre değişmiş en fazla kıvrım sayısı koçlar da 32 adet olarak bulunmuş ve en az kıvrım sayısı 23 adet olarak dişi toklular grubunda bulunmuştur. Medulasyon, ortalama olarak %7.23 (erkek toklular) ile %15.2 (koçlar) arasında değişim göstermiştir. Kemp kıl, oranı bakımından en yüksek değeri koçlar (% 10.28), en düşük kemp kıl oranı ise %8.25 ile erkek toklular grubuna aittir.Yapağı ağırlığı, ile lüle uzunluğu ve kemp kıl oranı arasında sırasıyla 0.452** ve 0.252**; lüle uzunluğu ve kemp kıl oranı arasında sırasıyla 0.206** ve 0.282** gibi negatif ve pozitif önemli korelasyonlar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was made with 123 sheeps in Türkgeldi Farm Range in 1995.Wool samples which were taken from this lambs were analized in laboratories of Departments of Zootecni in Tekirdağ Agricultural Faculty. Results are shown below. Fleece wool yield; lots are differencies are seen between groups. Highest amount of wool is get from ewe hogg and lowest wool amount is get from ewe. Staple length; shows differences between the groups. Wool thickness is thicker in ram group and thinner in ram lamb group. Quality of wool changed between the 48' S (D), 50' S (C) in the groups. Most of the samples of wool is fallen in to the ( C ) quality group. But there are also samples which fall in to A and C quality groups. Number of ondulation; changes between the groups. It is found that highest number of ondulation is 32 for ram and lowest is 23 for ewe hogg's. Medulation shows difference between ewe hogg and ram. Percentages of kemp fiber are different for ram and hogg.