Türkgeldi koyunlarında süt verimi ve emdirilen kuzu sayısının sütten kesim ağırlığı ve canlı ağırlık artışı üzerine etkileri
The Effect of milk yield and weaning weight and live weight gain
  1. Tez No: 78891
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÇERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yapılan araştırmada Türkgeldi Koyunlarında anaların kuzularını emzirme dönemindeki süt verimlerinin ve emdirilen kuzu sayısının, kuzuların canlı ağırlıkları ve canlı ağırlık artışları üzerine etkileri incelenmiştir. 1- Doğum ağırlığına doğan kuzu sayısının istatistiki olarak önemli (P 0.05). ' 2- Koyunların günlük ortalama süt verimine ana yaşı (P 0.05). Özellikler arasında önemli korelasyonlara rastlanmamıştır (P > 0. 05). 3- Kuzuların sütten kesim canlı ağırlıkları üzerinde cinsiyet, doğan kuzu sayısı, emme süresi, sütten kesilen kuzu sayısı gibi faktörlerin istatistiki olarak önemli (P 0.05) görülmüştür. Doğan kuzu sayısı, sütten kesilen kuzu sayısı gibi özelliklerle sütten kesim canlı ağırlığı arasında negatif ve önemli (r2 = 0.237 ve r2 =0.049) korelasyonlar hesaplanmıştır. Sütten kesim canlı ağırlığıyla kuzuların süt emme süreleri arasında da pozitif ve önemli (r2 = 0.088) korelasyonlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study deals with the effects of the milk productivity of the Türkgeldi sheep and the number of lactated lambs on the living lambs weight and the increase in live lambs' weighteness. 1. It is defined in this research that the number of lamb birth significantly affects statistically (P0.05). There was no significant corelations among the characteristics. 3. It has been found out that such factors as the gender, the number of birth, the duration of daily milk productivity and the number of non-lactated lambs have all significantly affected in statistical data (P0.05) the live weight of lambs at a time when they stop daily milk productivity. It has been measured that there are important and negative corelations (r2 = 0.237 and r2=0.049) between such features as the number of lamb birth and the number of lambs that stopped daily milk productivity on the one hand and the live weight of lambs at a time when they stopped daily milk productivity on the other. It has been also found out that there were positive and significant corelations (r2 = 0.088) between the live weight of lambs at the time of stopping daily milk productivity and the duration of daily milk productivity.