Bal arısı kolonilerinde farklı kışlatma yöntemlerinin koloni populasyonu üzerine etkisini belirleme çalışmaları
The Effect of different wintering techniques on population growth in honey bee colonies
- Tez No: 67543
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN DOĞAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET BAL ARISI KOLONİLERİNDE FARKLI KIŞLATMA YÖNTEMLERİNİN KOLONİ POPULASYONU ÜZERİNE ETKİSİNİ BELİRLEME ÇALIŞMALARI Bu araştırma Trakya bölgesinde farklı kışlatma yöntemlerinin koloni populasyonu üzerine etkilerini belirleme amacıyla yürütülmüştür. Bölgeden toplanan 60 koloni beş gruba eşit olarak bölünmüştür. Birinci grup tek kat kuluçkalıkta; ikinci grup yine kuluçkalıkta fakat üzerine boş petek doldurulmuş ballık konularak; üçüncü grup kuluçkalık boş petekle doldurularak ballıkta; dördüncü ve beşinci gruplar ise ikişer kat kovanlarda ve dördüncü grup kuluçkalıkta, beşinci grup ise ballıkta tutularak kışlatılmıştır. Koloni populasyonu gelişimi ilk bahar döneminde kuluçka alanları ölçülerek ve anlı çerçeve miktarları sayılarak belirlenmiştir. Kışlatma sonunda kış kayıpları ki-kare bağımsılık analizi sonunda önemsiz (P>0,05) bulunmuştur. Kuluçka gelişimi açısından yöntemler arası fark olup olmadığının anlaşılabilmesi için yapılan istatistiki analizler sonunda yöntemlerin ve dönemlerin kendi aralarında önemli (P0,05)çıkmıştır. 19.5.1996 tarihindeki ölçümlerde yöntemlerin kuluçka alanları ortalamaları sırasıyla; 2839,591429,74 cm2;'2840,31 ±266,26 cm2; 2540,31+369,25 cm2; 2993,06± 424,71 cm2; 2139,63+383,44 cm2 olarak bulunmuş, yapılan istatistiki analizler de yöntemler arası fark gözlenmemiştir (P>0,05). 9.6.1996 tarihindeki ölçümlerde yöntemlerin kuluçka alanları ortalamaları sırasıyla; 4220,78±506,llcm2; 3466,2±466,57cm2; 3 145,99+429, 79cm2; 4510,52±240,63 cm2; 2479,57±511,30 cm2 olarak bulunmuştur istatistiki analizlerde yöntemler arası fark görülmüştür (P0,05) bulunmuştur. 19. 5.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY THE EFFECT OF DIFFERENT WINTERING TECHINIQUES ON POPULATION GRO WTH IN HONEY BEE COLONIES This study was conuducted to determine the effect of different wintering techniques on colony population at Thrace region. 60 Honeybee colonies collected from the region were divided to 5 grups equaly. First group kept in single brood chambers; second group kept also in brood chambers but an empty super including empthy combs put on these colonies; third group kept in supers and brood chambers filled with empty frames, fourth group kept in brood chambers and fifth groups kept in supers over fourth group. Colony population growth determined by measuring brood areas and conuting bee coverned frames in spring period. The rate of colony loses in winter were found statisticaly insignificant (P>0,05) in different wintering techniques. Brood reaming activity were found according to the different techniques as 2839,59±429,74 cm2;'2840,31 ±266,26 cm2; 2540,311369,25 cm2; 2993,06± 424,71 cm2; 2139,63±383,44 cm2 respectively in first period (19.5.1996). Differences of all groups were found statisticaly insignificant (P>0,05); In second period (9.6.1996) brood rearing activities of all groups were found as 4220,78±506,llcm2; 3466,2±466,57cm2; 3145,99±429,79cm2; 4510,521240,63 cm2; 2479,571511,30 cm2 respectively. Differences were found statisticaly significant (P0,05). Differences of number of bee covered frames were found staticticaly 1 insignificant (P>0,05) in first period; but significant (P0,05). These results were found very similar with brood reaming activity as expected.