Çocuklarda D vitamini takviyesinin COVID-19 kliniğine etkisi
The effect of vitamin D supplementation in children on COVID-19 clinic
- Tez No: 675446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL KUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: D vitamini, çok çeşitli immünomodülatör, anti-inflamatuar, antifibrotik ve antioksidan etkilere sahip bir steroid hormondur. D vitamini takviyesi kullanımın COVID-19 hastalığına yakalanma oranlarında ve semptomların seyrinde etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle çalışmamız, COVID-19 nedeniyle yatarak tedavi gören çocuklarda D vitamini kullanımının COVID-19 klinik seyri ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif kohort şekilde planlanmıştır. Çalışmamızda 18 yaş altı bireylerin D vitamini kullanım durumu ile COVID-19 klinik seyri arasındaki ilişki incelenmiştir. 11.03.2020-08.02.2021 tarihleri arasında KSÜ Tıp Fakültesinde pediatri servis ve pediatri yoğun bakımında COVID-19 nedeniyle yatan çocuklarda yapılmıştır. Toplam 291 hastanın D vitamini kullanım durumu, ek hastalık bilgisi kişilerin telefon ile aranması ile elde edilmiştir. Hasta dosyalarından hemogram, CRP, ferritin, fibrinojen, D-dimer ölçümleri ve servis ya da yoğun bakımda takip edilme durumu dikkate alınmıştır. COVID-19 servis hastalarının klinikleri orta olarak değerlendirilirken, COVID-19 yoğun bakım hastalarının klinikleri ağır olarak değerlendirilmiştir. Çalışma retrospektif olarak planlandığı için örneklem büyüklüğü hesaplanmamıştır. Bütün verilere ulaşmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler ile frekans (n) ve yüzde (%) değerleri verilmiştir. Değişkenlerin normallik varsayımları çarpıklık ve basıklık (Skewness ve Kurtosis) katsayıları, Kolmogorov Smirnov testi ve Histogram ile incelenmiştir. Normal dağılım göstermeyen sürekli değişkenlerin iki grup arasında karşılaştırılmasında Mann–Whitney U testi kullanılmıştır. Normallik varsayımının karşılandığı durumlarda ise iki grup arasındaki karşılaştırmalarda Bağımsız Örneklemlerde t test (Independent samples t test) kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler ise ki kare analizi ile test edilmiştir. Yoğun bakıma yatış durumunu öngören parametrelerin belirlenmesi için lojistik regresyon analizi; kesme puanları (cut-off) ve duyarlılık (sensitivity), seçicilik (specificity) değerlerinin hesaplamak amacıyla Receiver Operating Characteristics (ROC) analizi yapılmıştır. Bütün analizlerde IBM SPSS.23 ve MedCalc programı kullanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak p< 0.05 değeri kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya yaş aralığı 1 ile 18 arasında değişen (Ort.= 7.81, SS.= 6.09) 291 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 130'u kız (%44.7) 161'i erkek (%55.3)'tir. D vitamini kullanan 85 (%29.2) D vitamini kullanmayan 206 (%70.8) hasta vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin D is a secosteroid with a wide range of immunomodulatory, anti-inflammatory, antifibrotic and antioxidant effects. We think that the use of vitamin D supplements is effective in the rate of catching COVID-19 disease and the course of symptoms. Therefore, our study aimed to evaluate the relationship between the use of vitamin D and the clinical course of COVID-19 in children hospitalized for COVID-19. Materials and Methods: Our study was planned as a retrospective cohort. In our study, the clinical relationship of COVID-19 with the vitamin D use status of individuals under the age of 18 was examined. Between 11.03.2020-15.01.2021, COVID-19 was performed in hospitalized children in pediatric service and pediatric intensive care at KSU Faculty of Medicine. A total of 291 evaluations were obtained by using vitamin D status and calling additional information words by phone. Hemogram, CRP, ferritin, fibrinogen, D-dimer measurements and follow-up status in the service or intensive care unit were taken from the patient files. While the clinics of COVID-19 ward patients were evaluated as medium, the clinics of COVID-19 intensive care patients were evaluated as severe. Since the study was planned retrospectively, the sample was not calculated as large. All data were tried to be reached. The data obtained from the pediatric clinic were transferred to the computer environment. Statistical analysis of the data was viewed with SPSS 22.0 package program and evaluated. In the evaluation of the data, Kolmogrow Smirnov test was used for the conformity of the variables obtained by measurement to normal distribution. Descriptive statistics will be used in the analysis of the data. Descriptive statistical data are expressed as ratio (%) and frequency (n). Number (n) and percentage were calculated for summarizing categorical measurements, mean and standard deviation (s.s) for normally distributed measurements, and median (min-max) for non-normal variables. In the comparison of two groups, the student t test was used between the comparison in which it showed a normal distribution, and the Mann-Whitney u test was used between the variables that did not show a normal distribution. Chi-square, fischer-exact test was used to compare the difference between groups.