Study of the effect of vitamin D supplementation on vitamin D status and its impact on acute respi̇ratory tract infection in children
D vitamin takviminin vitamin D durumu üzerine etkisi ve çocuklarda akut solunum yolu enfeksiyonu üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 787382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, D vitamini takviyesinin çocuklarda D vitamini durumu ve akut solunum yolu enfeksiyonu üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmanın bir parçası olarak, kişisel bilgilerle ilgili bazı temel sorular sorulacak. Bize verdiğiniz tüm bilgiler gizli kalacaktır, yani bu röportajda bize ne söylediğinizi kimse bilmeyecek. Bu çalışma, Kalinga Tıp Bilimleri Enstitüsü Pediatri Bölümü ve Bhubaneswar Pradyumna Bal Memorial Hastanesi'nde 2 yıllık bir süre boyunca yürütülecektir. Temel değerlendirme, demografik verileri, yaşamsal belirtiler ve antropometrik ölçümler dahil eksiksiz fizik muayeneyi içerecektir. Laboratuvar değerlendirmesi tam kan sayımı, akciğer grafisi ve serum 25(OH)D düzeyini içerecektir. Gerektiğinde C-reaktif protein (CRP), serum elektrolitleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, kan kültürü yapılacaktır. Çalışmada tüm işlemler kurumsal etik kurulun etik standartlarına uygun olarak yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study aim to assess the effect of vitamin D supplementation on vitamin D status and its impact on acute respiratory tract infection in children. As a part of the study, some basic questions relating to personal information will be asked.All the information you give to us will remain confidential, which means that no one will ever know what you said to us in this interview. This study will be led in the Department of Pediatrics of Kalinga Institute of Medical Sciences and Pradyumna Bal Memorial Hospital, Bhubaneswar over a time of 2 years. Benchmark assessment will incorporate segment information, complete actual assessment, including essential signs and anthropometric estimations. Research center assessment will incorporate total blood count, chest X-beam and serum 25(OH)D level. C-responsive protein (CRP), serum electrolytes, liver and kidney capability tests, blood culture, will be done at whatever point required. All procedures will be performed in the study in accordance with the ethical standards of the institutional ethics committee.