Öğretmen-çocuk ilişkisinin 48-72 aylık çocukların duygu düzenleme becerilerini yordama düzeyinin belirlenmesi
Determination of the level of teacher-child relationship in 48-72-month-old children's emotion regulation skills
- Tez No: 675469
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER DARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 48-72 aylık çocukların duygu düzenleme becerilerinin ve öğretmenlerin çocuklarla olan ilişkilerini algılama biçimlerinin demografik özelliklere göre incelenmesi ve öğretmen-çocuk ilişkisinin çocukların duygu düzenleme becerileriyle olan ilişkisinin ve duygu düzenleme becerilerini yordayıcı etkisinin belirlenmesidir. Genel tarama modeli kullanılarak yapılan araştırmanın çalışma grubunu, Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkâmil ilçelerinde bulunan 23 bağımsız anaokulu ve 15 ilkokula bağlı anasınıflarına devam eden 48-72 aylık 238 çocuk ve onların öğretmeni olan 238 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; Çocuk kişisel Bilgi Formu, Öğretmen Kişisel Bilgi Formu, Öğrenci-Öğretmen ilişki Ölçeği ve Duygu Düzenleme Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler; SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verileri“ortalama”,“standart sapma”,“T-testi”,“Tek yönlü varyans analizi”,“Post-Hoc çoklu karşılaştırmalar testi”ve“Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı”ile çözümlenmiştir. Ayrıca çocukların duygu düzenlemeBu araştırmanın temel amacı, 48-72 aylık çocukların duygu düzenleme becerilerinin ve öğretmenlerin çocuklarla olan ilişkilerini algılama biçimlerinin demografik özelliklere göre incelenmesi ve öğretmen-çocuk ilişkisinin çocukların duygu düzenleme becerileriyle olan ilişkisinin ve duygu düzenleme becerilerini yordayıcı etkisinin belirlenmesidir. Genel tarama modeli kullanılarak yapılan araştırmanın çalışma grubunu, Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkâmil ilçelerinde bulunan 23 bağımsız anaokulu ve 15 ilkokula bağlı anasınıflarına devam eden 48-72 aylık 238 çocuk ve onların öğretmeni olan 238 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; Çocuk kişisel Bilgi Formu, Öğretmen Kişisel Bilgi Formu, Öğrenci-Öğretmen ilişki Ölçeği ve Duygu Düzenleme Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler; SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verileri“ortalama”,“standart sapma”,“T-testi”,“Tek yönlü varyans analizi”,“Post-Hoc çoklu karşılaştırmalar testi”ve“Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı”ile çözümlenmiştir. Ayrıca çocukların duygu düzenleme becerilerinin en iyi yordayıcılarını belirlemeye yönelik“Hiyerarşik çoklu regresyon analizi”yapılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmen-çocuk ilişkisi ile çocukların duygu düzenleme becerileri arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu ve çocukların duygu düzenleme becerilerinin en iyi yordayıcısının öğretmen çocuk çatışması olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin çocuklarla olan ilişkilerini algılama biçimlerinin öğretmenlerin yaşına ve çalıştıkları okulun bulunduğu sosyo-ekonomik düzeye göre farklılık gösterdiği, cinsiyet, mesleki deneyim ve sınıf mevcudu değişkenlerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Çocukların duygu düzenleme becerilerinin çocuğun cinsiyetine, anne ve baba öğrenim durumuna göre farklılık gösterdiği çocuğun yaşına, uyruğuna, anne ve babasının yaşına göre farklılık göstermediği bulunmuştur. becerilerinin en iyi yordayıcılarını belirlemeye yönelik“Hiyerarşik çoklu regresyon analizi”yapılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmen-çocuk ilişkisi ile çocukların duygu düzenleme becerileri arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu ve çocukların duygu düzenleme becerilerinin en iyi yordayıcısının öğretmen çocuk çatışması olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin çocuklarla olan ilişkilerini algılama biçimlerinin öğretmenlerin yaşına ve çalıştıkları okulun bulunduğu sosyo-ekonomik düzeye göre farklılık gösterdiği, cinsiyet, mesleki deneyim ve sınıf mevcudu değişkenlerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Çocukların duygu düzenleme becerilerinin çocuğun cinsiyetine, anne ve baba öğrenim durumuna göre farklılık gösterdiği çocuğun yaşına, uyruğuna, anne ve babasının yaşına göre farklılık göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the emotional regulation skills of 48-72 month-old children and teachers' perception of their relationship with children according to demographic characteristics and to determine the relationship between teacher-child relationship with children's emotion regulation skills and its predictive effect on emotion regulation skills. The study group of the study, which was carried out using the general screening model, consists of 23 independent kindergartens in Gaziantep province, Şahinbey and Şehitkâmil districts, and 238 pre-school teachers who are 48-72 months old children attending preschools affiliated to 15 primary schools. Research data; The child personal information form was collected using the Teacher Personal Information Form, the Student-Teacher Relationship Scale and the Emotion Regulation Scale. The data obtained within the scope of the research; It was analyzed using the SPSS program. The research data were analyzed with“mean”,“standard deviation”,“T-test”,“One-way analysis of variance”,“Post-Hoc multiple comparisons test”and“Pearson product-moment correlation coefficient”. In addition,“Hierarchical multiple regression analysis”was conducted to determine the best predictors of children's emotion regulation skills. As a result of the study, it was revealed that there was a moderately positive, moderately significant relationship between teacher-child relationship and children's emotion regulation skills, and teacher-child conflict was the best predictor of children's emotion regulation skills. It was found that teachers' perceptions of their relationships with children differ according to the age of the teachers and the socio-economic level of the school where they work, and not according to the variables of gender, professional experience and class size. It was found that emotion regulation skills of children differ according to the gender of the child, the education level of the mother and father, and not according to the child's age, nationality, and the age of the parents.