Okul ikliminin ortaokul öğrencilerinin demokrasi algılarına etkisi
The influence of school climate on the middle school students' perceptions of democracy
  1. Tez No: 675472
  2. Yazar: FATİH ZEHİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerin algıladığı okul ikliminin öğrencilerin demokrasi algılarına etkisini araştırmaktır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Sultanbeyli ilçesinde devlet okullarında öğrenim gören ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır, örneklemini 549 öğrenci oluşturmuştur. Örneklem random (tesadüfi örneklem) yöntemiyle belirlenmiştir. Veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu ve ölçekler soruları kullanılmıştır. Çalışmada, Çalık ve Kurt tarafından 2010 yılında geliştirilen“Okul İklimi Ölçeği”ve Duruhan ve Ersöz (2013) tarafından geliştirilen“Ortaokul Demokrasi Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Öncelikle toplanan anketler düzenlenmiş anketlerin kontrolü yapılmış daha sonra veriler SPSS programına girilmiştir. Verilerin frekansı alınarak kontrol edilmiştir. Gruplardaki dağılımlar kontrol edilmiş. Demografik bilgilerin frekans ve yüzde değerleri çıkarılmış betimsel olarak yorumlaması yapılmıştır. Ölçek puanlarının aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Demografik değişkenlerin anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığı t testi ve Anova testi ile sınanmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişki için korelasyon analizi; birbirlerine etkisini belirlemek için ise regresyon analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to research the influence of school climate on the middle-school students' perceptions of democracy. The research population consists of state run Middle school students of Sultanbeyli district of İstanbul city and the sample is made up of 549 students. The random sampling method has been determined. To collet data, the personal information form and scales questions have been used. In this study, two different scales have been used which are“ The School Climate Scale”developed by Çalık and Kurt in 2010 and“The Scale of Middle School Democracy Perception”by Duruhan and Ersöz in 2013. At first, questionnaries have been ordered, checked and then the data has been keyed in SPSS. The frequency of the data has been rechecked. The group patterns have been checked. The frequency and percent values have been removed and intrepreted descriptively. The average and standart deviation of the scale scores have been calculated. T test and Anova test have been used to examine whether the demographic variants make a reasonable different or not. Two kinds of analysis have been made: the first, the correlation analysis, is to detect the relation between the scale scores and the other, regression analysis, is to determine the influence of each other.