Kentsel lojistiğin son kilometre dağıtım ağ yapısında mikro tesis yer seçimi ve çok aktörlü yaklaşımla teslimat alternatiflerinin belirlenmesi
Micro facility location and determination of delivery alternatives with multi-actor approach in the last mile distribution network structure of urban logistics
  1. Tez No: 675486
  2. Yazar: TÜRKAN MÜGE ÖZBEKLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARAMAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Günümüzde e-ticaret ve kişisel teslimatlara yönelik talep artışı ile beraber kentsel alanlarda yürütülen lojistik süreçlerin ekonomik, sosyal ve çevresel açılardan kapsayıcı şekilde planlanması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Özellikle kentsel lojistiğin son adımı olan ve tüketiciye teslimat sürecini içeren son kilometre lojistiği, verimsiz operasyonel süreçler kaynaklı yüksek taşıma maliyetlerinin yanı sıra ticari araçlar kaynaklı trafik sıkışıklığı ve hava kirliliği gibi negatif dışsallıklar ile kent paydaşlarının olası faydalarını ve kentlerin yaşanabilirlik seviyesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma, son kilometre dağıtım ağ yapısının konsolidasyon stratejisi temelinde işbirlikçi iş yapış biçimleri üzerinden kurgulanması ve sürdürülebilir lojistik süreçler ile iyileştirilmesine yönelik bir çözüm önerisi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, kentin tüm paydaşları açısından kazan-kazan temelli bir fayda yaratımı vaat eden mikro-konsolidasyon dağıtım platformlarının son kilometre dağıtım ağ yapısına entegrasyonu ve mikro tesis çıkışlı konsolide yüklerin son tüketiciye sürdürülebilir teslimat alternatifleri ile dağıtımı konuları çalışmada ele alınan odak noktalarıdır. Bunun paralelinde, İzmir ili kapsamında mikro-konsolidasyon merkezi bir yer seçim problemi açısından ele alınarak tesisin kurulması için en uygun ilçenin belirlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca, kent içi sürdürülebilir teslimat alternatiflerinin belirlenmesi aşamasına tüm kent lojistiği paydaşları dâhil edilmiş ve çalışmada kurgulanan alternatifler farklı teslimat şekilleri ve inovatif teslimat stratejilerinin birleştirilmesi ile ortaya konularak kent paydaşları tarafından beklentileri dâhilinde değerlendirilmiştir. Çalışmada karma araştırma yöntemi benimsenmiş ve farklı analiz yöntemlerinden temel olarak Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV), Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), Çok Aktörlü Çok Kriterli Analiz (MAMCA) ve Nitel Analiz yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda ulaşılan bulgular ışığında, İzmir ili kapsamında en uygun mikro-tesis yer seçimi adına Çiğli ilçesi ve takiben Bayraklı ve Buca ilçeleri belirlenmiştir. Buna ek olarak, kurgulanan teslimat senaryolarından bütünleşik senaryo özellikle ekonomik ve sosyal açılardan lojistik hizmet sağlayıcılar, alıcılar ve göndericiler tarafından, itme merkezli oluşturulan senaryo ise sosyal ve çevresel beklentiler odağında yerel kamu otoritesi ve şehir sakinleri açısından en yüksek faydayı yaratan senaryo olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in demand for e-commerce and personal deliveries, the necessity of planning the logistics processes carried out in urban areas from economic, social, and environmental perspectives has emerged. The last-mile logistics, which is the last step of urban logistics, create negative externalities such as traffic congestion, air pollution, and high transportation costs due to inefficient operational processes. This situation adversely affects the potential benefits of city stakeholders and the liveability level of the cities. This study aims to develop a solution to build the last-mile distribution network structure based on the consolidation strategy through a collaborative manner and improving it through sustainable logistics processes. In this context, integrating a micro-consolidation distribution platform into the last-mile distribution network structure and delivering consolidated loads from micro-facility to the end consumer with sustainable delivery alternatives are the study's focal points. With regard, the micro-consolidation center within the province of İzmir was handled in terms of the location-based problem, and the most suitable district was determined. Besides, the study's alternative scenarios were put forward by combining different delivery methods and innovative delivery strategies and were evaluated by city stakeholders within their expectations. The mixed research method was adopted to benefit from different analysis methods such as the Multi-Criteria Decision Making (MCDM), Geographic Information Systems (GIS), Multi-Actor Multi-Criteria Analysis (MAMCA), and Qualitative Analysis methods. Consequently, Çiğli district and then Bayraklı and Buca districts were determined as the most suitable micro-facility location within the province of İzmir. Also, the integrated scenario among the delivery scenarios was found beneficial by logistics service providers, buyers, and shippers from economic and social aspects. In contrast, the push-based scenario was chosen as the scenario that creates the highest benefit for the local public authority and city residents socially and environmentally.