Çalışanlar perspektifinden örgütsel değişimin dinamiklerini açığa çıkarmaya yönelik bir araştırma
A study on revealing the dynamics of organizational change from employees' perspective
- Tez No: 675500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI AYŞE AYYILDIZ ÜNNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Değişim yönetimi üzerine birçok tanım veya yöntem önerilmiştir ve önerilmeye devam edilmektedir. Çoğu örgüt değişim ihtiyacını anlayamadıkları, zamanında fark edemedikleri ve bu doğrultuda çözüm üretemedikleri için yaşanan değişimlere uyum gösterememekte ve değişimi etkin yönetememektedir. Bu bağlamda değişim sürecini yaşayan örgütleri ve bu süreci etkileyen dinamikleri anlamak değişim yönetimi literatürüne katkı sağlayacaktır. Nitekim bu tezin amacı, farklı kültüre sahip iki örgütün birleşme sürecinden sonra yaşadıkları örgütsel değişimin dinamiklerini ve etkilerini araştırmaktır. Değişim sürecinin çalışanlar üzerindeki etkilerini etkin bir şekilde irdeleyebilmek adına öncelikle alan yazındaki çalışmalar incelenmiş ve derlenmiştir. Daha sonra örgütsel değişimin dinamiklerini derinlemesine analiz edebilmek adına nitel ve nicel araştırma tasarımının bir arada kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Bu kapsamda hem anket tekniği ile hem de derinlemesine görüşmeler aracılığı ile veriler toplanmıştır. Böylece çalışanların örgütsel değişime ilişkin bakış açıları, değişim karşısındaki tutumları, yaşanmışlıkları, duygu durumları ve hikayeleri açığa çıkarılmıştır. Elde edilen verilere dayalı olarak, ölçümlerin geçerliliğini ve güvenilirliğini doğrulamak için açıklayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Hipotez testinin sonuçları, değişimin hazırlık aşamasının olması, yöneticilerin değişime karşı destek vermesi ile başarılı değişim arasında bir ilişkinin olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, örgütteki çalışanların değişime bakış açılarının pozitif yönde olması halinde değişime olan hazırlığın arttığını göstermektedir. Ayrıca belirsizlik azaldıkça değişime hazırlığın arttığını da göstermektedir. Yöneticilerin tutumu, çalışanların değişim sürecine dahil olmalarını etkilemektedir. Değişim sürecinin başarısı arttıkça çalışanların da değişime olan bakış açıları pozitif yönde etkilenmeye devam etmiştir. Nitekim örgütlerde değişimin yönetilebilmesi ve başarılı olabilmesi için yönetim ve çalışanların tam desteğinin olması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Many definitions or methods for managing change have been and continue to be recommended. As a result of the failure of most organizations to understand their needs and to produce solutions in this direction, organizations cannot be successful in the face of change. For this purpose, it has been tried to contribute to the change management literature by considering the organizations undergoing the change process in different dimensions. The aim of the thesis is to investigate the effects of organizational change after the merger process of two organizations with different cultures. In order to measure the change process on employees, the literature in the relevant field was investigated. Both survey and interview questions were produced to understand the current situation of organizations and to learn about how changes are managed. In the analysis phase, associating the obtained data with different hypotheses constitutes the first part of the process. While the perspectives of the employees on organizational change were tested, their attitudes towards change, their experiences, moods and stories were also discussed. Based on the data obtained, exploratory factor analysis was used to verify the validity and reliability of the measurements. The results of the hypothesis test revealed that there is a relationship between managers support for change and successful change. In addition, it also revealed that there is a relationship between the preparation phase of change and successful change. The findings show that increased readiness for change in a positive aspect if the change of perspective of employees in the organization. It also shows that as the uncertainty decreases, the readiness for change increases. Managers attitude affects employees involvement of the change process. As the success of the change process increased, employees perspectives towards change continued to be positively affected. Thus, it has revealed the necessity of full support of management and employees in order for change to be managed and successful in organizations.