Husserl and Austin: A relationship between 'act' and 'meaning'
Husserl ve Austin: 'Edim' ve 'anlam' arasındaki bir ilişki
  1. Tez No: 675499
  2. Yazar: HAKAN BAŞARALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET BABÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezde Husserl ve Austin arasında bir karşılaştırma yapmaya çalıştım. Bu karşılaştırmanın esas konusu ise 'anlam' ve 'edim'. Bu doğrultuda, ilk olarak önce Husserl'in 'Mantıksal Araştırmalar'daki genel dil görüşünü ve sentaktik yapılar ile onların korrelatı olan intentional yaşantıların (yani edimlerin) aralarındaki ilişkiyi serimledim. İkinci olarak, Austin'in söz edimleri kuramının ana hatlarını çizerek; bu genel çerçeve içinde Austin'in 'anlam', 'güç' ve 'doğruluk' kavramsallaştırmalarını açıkladım. Üçüncü olarak, Husserl ve Austin'in 'anlam' ve 'edim' kavrayışlarını, 'tümce' ve 'doğruluk' görüşleri bakımından karşılaştırmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I try to make a comparison between Husserl and Austin. The essential subject of this comparison consists of 'meaning' and 'act'. Accordingly, first, I give an exposition of Husserl's general account of language and then the relation between syntactic structures and their correlats that which are intentional experiences (namely, acts). Second, by drawing the outline of Austin's speech act theory, I give an account of Austin's conceptualisation of 'meaning', 'force', and 'truth' within this general frame. Third, I attempt to compare the conceiving ways of 'meaning' and 'act' in Husserl and Austin in terms of their account of 'sentence' and 'truth'.