Α -Baskakov-Durrmeyer tip operatörlerin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of α-Baskakov-Durrmeyer type operators
  1. Tez No: 675501
  2. Yazar: KÜBRA BAŞOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, bir Baskakov-Durrmeyer tip operatörler dizisinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Bu tez birinci bölüm giriş olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde lineer operatör dizilerinin temel kavramları ve yaklaşıma dair temel teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde α-Baskakov-Durrmeyer tip operatörler dizisinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Korovkin tip teorem yardımıyla düzgün yakınsaklığı gösterilmiştir. Ayrıca süreklilik modülü yardımıyla yaklaşım derecesine ait bir oran verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the approximation properties of Baskakov-Durrmeyer type operator sequences were investigated. This thesis consists of three chapters, the first chapter is the introduction. In the second chapter, basic concepts of linear operator sequences and basic theorems about the approach are given. In the third chapter, the approximation properties of α-Baskakov-Durrmeyer type operators have been examined. The uniform convergence of these operators in the sense of Korovkin type theorem is proven. Also with the help of the continuity module, a rate of approximation degree is given.