Collaboration of business intelligence and cloud computing and selecting the best cloud business intelligence solution
  1. Tez No: 675543
  2. Yazar: İPEK ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde iş zekâsı konsepti ve mimarisi, veri kaynaklarından raporlama aşamasına kadar kurumlara sağladığı faydalar ile birlikte açıklandı. Ardından hem bulut bilişim teknolojisi geliştirme ve servis modelleri hem de tecrübe edilen bulut bilişim özellikleri incelendi. Bulut bilişim, iş zekâsı ve bu terimlerin birlikteliğinden doğan bulut iş zekası terimi, bu konsepti uygulayan şirketler tarafından tecrübe edilen faydaları ve aksak yönleriyle anlatıldı. Bulut iş zekâsı alanında hizmet veren dört servis sağlayıcı seçildi ve bulut tabanlı iş zekası yazılımı kullanmak isteyen şirketimizin ihtiyacına göre kriterler belirlendi. Bütün kriterler önceliklerine göre sıralandıktan ve alternatifler belirlendikten sonra karar vermek için“Expert Choice”adlı Analitik Hiyerarşi Süreci yazılımı kullanılarak şirket için en uygun olan bulut iş zekâsı yazılımı seçildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, business intelligence concept and architecture were explained from data sources to reporting with many advantages provided to institutions in the first part. Then, both cloud computing technology with its service and deployment models and the characteristics of cloud computing experienced clarified in the second part of the thesis. The relationship between cloud computing and business intelligence and the concept arisen from this collaboration, cloud business intelligence, were represented with its benefits and obstacles experienced by companies using this technology in the third part. Four service providers as alternatives serving cloud business intelligence solutions were selected and criteria were determined according to the needs of the company, that would like to use a cloud business intelligence software. After all the criteria are prioritized and the alternatives are determined, the best software was chosen by using the Analytic Hierarchical Process software, called Expert Choice, for decision making.