17. yy Hollandası ve Rembrandt
The 17th century of Holland and Rembrandt
- Tez No: 675546
 - Danışmanlar: PROF. DR. TEYMUR RZAYEV
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezde 17.yy Hollanda ve Flaman kültürüne ve coğrafyasına dair bilgiyi önemli kılarak yola çıkılmış, ve bu coğrafyada sanatın işleyiş şekli, sanatçıların tavırları, pazarın yapısı ve sanat yapıtının değeri araştırılmıştır. Hollanda'nın diğer Avrupa ülkelerinden nasıl farklılaştığı, nasıl bir refah toplumuna dönüştüğü incelenmiştir. Bu gelişen ve Altın Çağı'nı yaşayan Hollanda topraklarında Rembrandt'ın yağlı boya, desen ve gravür çalışmalarında kullandığı tekniği, farklı ifade ve şekil açılarından mercek altına alınmıştır. Sadece sanat eserleri üzerine bir yoğunlaşma değil, kişisel hayatı, ilişkileri, ticaret ile kurduğu bağ, Hollanda toplumunun genel karakteri ve o toplum içindeki sanat anlayışına değinilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Hollanda, Altın Çağ, Rembrandt
Özet (Çeviri)
In this thesis, information about the 17th century Dutch and Flemish culture and geography is set out, and the way that art works in that context, the attitudes of the artists, the structure of the market and the value of art work have been investigated. How the Netherlands differs from other European countries, and how it has turned into a welfare society has been examined. The techniques used by Rembrandt in his oil painting, drawing and engraving works in the developing a golden ages of the Dutch lands has been examined in terms of how he used different artistic methods and shapes to express his thoughts and feelings. KEY WORDS: Holland, Golden Age, Rembrandt