Data acquisition system design and probabilistic approach to the acquisitional environments
Veri toplama sistem tasarımı ve veri toplama çevrelerine olasılıksal yaklaşım
- Tez No: 675570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENER AĞALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yeni dünya düzeninde, karmaşık sistem tasarımına sahip olma gerekliliği, tasarım aşamalarını çok daha karmaşık hale getirmektedir. Ancak minimum süre ve minimum bütçeyi aynı anda kullanarak eksiksiz bir tasarıma sahip olmak tasarım sanatı olarak adlandırılır. Teorik bilgi ve gerekli tasarım gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olmak, yukarıdaki amaçların gerçekleştirilmesinde önemli noktalardır. Uçuş test faaliyetleri, hava aracı geliştirme projelerinde doğrulama ve test faaliyetlerinin tamamlanabilmesi için V modeldeki en önemli unsurlardan biridir. Test faaliyetleri, en az projenin kendisi kadar özenle planlanmalıdır. Planlama yapmak, birçok olası dezavantajı önler. Uçuş test enstrümantasyon sistemi uçuş boyunca test uçağından veri toplar. Sistem birçok çevreden veri toplar. Her test faaliyetinde olduğu gibi, veri toplama esnasında bazı test hataları oluşabilir. Bu hataların kök nedenini bulmak için, farklı analiz teknikleri kullanılabilir. Bu tezde, veri toplama sisteminin temelleri anlatıldı. İyi planlanmış bir test icra edildi. Toplanan veri gage repeatability and reproducability analiz yöntemi ile analiz edildi ve sapmaların kök nedenleri araştırıldı. Hem tasarım öncesi hem de analiz fazı için ölçüm sistemine ait belirsizlik hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In the new world order, growing exigency of having complex system design makes the design phases much more complex. Neverthelater, having a complete designs using the minimum time and the minimum budget at the same time is called as art of design. Having knowledge about theoretical information and necessary design requirements are the significant points of realizing above purposes. Airborne test activities are key activities in the V model during aircraft design projects to complete the verification and test activities. Test activities must be planned well like the project itself. Planning prevents many possible drawbacks. Flight Test Instrumentation systems acquire data during the flight of a test aircraft. The system acquires data from various environments. Like in every test activity, during data acquisition some test errors may occur. To find the root causes of these errors, different analysis techniques can be used. In this thesis, the fundamentals of data acquisition system design are given. A well-planned experiment is performed. Obtained data is analyzed by using gage repeatability and reproducibility methods to understand the root cause of variations. Uncertainty is calculated for the measurement system either in the design stage and analyzing stage.