Tekirdağ koşullarında iki farklı kırmızı yumak (Festuca rubra L.) varyetesinde farklı biçim aralığı ve biçim yüksekliğinin verim ve verim unsurlarına etkisi
  1. Tez No: 67563
  2. Yazar: İLKER NİZAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SERVET TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, Tekirdağ koşullarında İki farklı kırmızı yumak (Festuca rubra L) varyetesinde faklı biçim aralığı ve biçim yüksekliğinin verim ve verim unsurlarına etkisini belirlemektir. Araştırma 1994-1996 yıllan arasında Tekirdağ Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama arazisinde bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlaman olarak kurulmuştur. Bitkiler 10, 20, ve 30 gün aralıklar ile 5, 7.5 ve 10 cm yüksekliklerden biçilmişlerdir. İncelenen karakterler bitki boyu, sap çapı, yaprak uzunluğu, yaprak eni, yaprak alanı, yeşil ot ve kuru ot verimleridir. Varyetelerin bitki boylarının farklı olduğu saptanmıştır. En uzun bitki boyu 10 cm yükseklikten yapılan biçimlerde 1995 yılında 69.65 cm, 1996 yılında 58.87 cm olmuştur. En kısa bitki boyu ise 5 cm yükseklikten yapılan biçimlerde 1995 yılında 64.45 cm, 1996 yılında 50.14 cm olarak tespit edilmiştir. Sap çapı bakımından varyeteler ve biçim aralıkları arasında önemli farklar bulunurken, biçim yüksekliği önemli olmamıştır. 1995 yılında Festuca rubra var. rubra'da 10 gün aralıklarla yapılan biçimlerde en ince sap çapı tespit edilmiştir. 1996 yılında ise en yüksek değer 30 gün aralıklarla yapılan biçimlerden Festuca rubra var. rubra'dan elde edilirken, Festuca rubra var. commutata'nın 10, 20 ve 30 gün aralıklarla yapılan biçimlerinde en düşük değerler belirlenmiştir. 30 gün aralıklarla 10 cm yükseklikten yapılan biçimlerden en uzun yaprak bulunurken, en kısa yaprak 5 cm yükseklikten yapılan biçimlerden elde edilmiştir.Biçim yüksekliğinin etkisinin görülmediği yaprak eni üzerine biçim aralığı etkili olmuştur. En geniş yaprak 30 gün aralıklarla yapılan biçimlerden elde edilirken, en dar yaprak 10 gün aralıklarla yapılan biçimlerden elde edilmiştir. Yaprak alanı üzerine biçim aralığı iki yılda da etkili olurken biçim yüksekliği etkili olmamıştır. Festuca rubra var. rubra'dan 30 gün aralıklarla yapılan biçimde en yüksek değerler bulunurken Festuca rubra var. commutata'da 10 gün aralıklarla yapılan biçimlerden en düşük yaprak alanı değerleri saptanmıştır. Yeşil ot verimi 1995 yılında varyeteler arasında önemli derecede farklı bulunmuştur. Bu fark 1996 yılında meydana gelmemiştir. Biçim aralığının etkisi ise araştırmanın ikinci yılında ortaya çıkmıştır. Biçim yüksekliği yeşil ot verimini iki yılda da önemli derecede etkilemiştir. En yüksek yeşil ot_verimi 1995 yılında 20 gün aralıklarla 7.5 cm yükseklikten (2432.89 kg/da) yapılan biçimlerden, 1996 yılında ise 30 gün aralıklarla 5 ve 10 cm yükseklikten (1056.36-1086.62 kg/da) yapılan biçimlerden elde edilmiştir. Varyeteler arasında kuru ot verimi bakımından Önemli bir fark bulunmamıştır. Kuru ot verimi biçim aralıklarından etkilenmemiştir. Biçim yüksekliğinin 1995 yılında etkisi saptanırken, 1996 yılında bu etki görülmemiştir. Festuca rubra var. rubra'da en yüksek kuru ot verimi 1995 yılında 10 gün aralıklarla 7.5 cm yükseklikten 577.78 kg/da, 1996 yılında 30 gün aralıklarla 10 cm yükseklikten 426.12 kg/ da, Festuca rubra var. commutata'da 1995 yılında 30 gün aralıklarla 5 cm yükseklikten 719.00 kg/da, 1996 yılında 399.11 kg/da ile 20 gün aralıklarla yapılan biçimlerden tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The object of this study was to determine the effects of different of cutting frequency and height in two red fescue (Festuca rubra L.) varieties in Tekirdağ. The research was conducted on the research and application area of Tekirdağ Agricultural Faculty as a split-plot design with three replication between in 1994-1996. Plants were cut in 10, 20 and 30 days interval as 5, 7.5 and 10 heights. The determined characters were, plant height, stem diameter, leaf length, leaf width, leaf area, herbage and hay yield. It was determined that plant heights of the varieties were different from one to other. The highest plant heights were obtained from cutting at 10 cm in 1995 and at 5 cm in 1996 with 69.65, 58.87 cm; respectively. The lowest plant height were obtained from cutting at 5 cm in 1995 and in 1996 with 64.45, 50.14 cm; respectively. While diffarences amongs varieties and cutting frequency were significant for stem diameter, the effect of cutting heights was not significant on the character in 1995, 10 days cutting interval on Festuca rubra var. rubra gave the lowest stem diameter. While the cutting with 30 days interval in Festuca rubra var. rubra in 1996 has the highest stem diameter, the cutting at 10, 20 and 30 days interval have the lowest stem diameters.IV While the cutting at 10 cm with 30 days interval gave the highest leaf length, the lowest value was determined from the cutting at 5 cm with 10 days interval. The effect of cutting frequency on leaf width was significant while cutting height had no effect. The highest leaf width were determined from cutting with 30 days interval. The cutting with 10 days interval gave the lowest leaf width. The cutting frequency on the leaf area had significant effect, while the cutting height had no effect. The cutting with 30 day interval in Festuca rubra var. rubra gave the highest leaf area. The lowest leaf area were determined from cutting with 10 day interval. The differences of the herbage yield among varieties were significant in 1995, no significant in 1996, The frequency effected on this character in 1996. The cutting height effected on the character for two years. The highest herbage yields were determined from cutting at 7.5 cm with 20 days interval (2432.89 kg/da) in 1995, from cutting at 5 and 10 cm with 30 days interval (1056.36 and 1086.62 kg/da) in 1996. The significant differences were not determined among varieties for hay yield. This character was not effcted by the cutting frequency. While cutting height had significant effect on the character in 1995. It had no effect in 1996. Festuca rubra var. rubra gave the highest hay yield from the cutting at 7.5 cm with 10 days interval (577.78 kg/ da) in 1995, from the cutting at 10 cm with 30 days interval (426.12 kg/da). Festuca rubra var. commutata gave the highest yield from the cutting at 5 cm with 30 days interval (719.00 kg/da) in 1995 from cutting at 7.5 cm with 20 days interval in 1996 (399.1 1 kg/ da).