Elektroflokülasyonun evsel atıksu arıtımında uygulanması
Application of electroflocculation in domestic wastewater treatment
  1. Tez No: 675637
  2. Yazar: MERVE ERBİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada, evsel nitelikli atıksuların elektroflokülasyon prosesi ile arıtımı araştırılarak optimum şartlar belirlenmeye çalışılmış, sistem ve maliyet analizi yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Söğüt Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi dengeleme rezervuarından alınan evsel nitelikli atıksuya, demir ve alüminyum elektrotlar kullanılarak EC elektroflokülasyon prosesi uygulanmıştır. Proseste en uygun işletme şartları; alüminyum anot ile evsel nitelikli atıksuyun doğal pH'sı (7,4±0,3), 15mA/cm2 akım yoğunluğu ve 60 dakika olarak belirlenmiştir. Evsel nitelikli atıksular için alüminyum elektrotun, demir elektrottan daha verimli olduğu tespit edilmiş olup KOİ kirlilik parametresi için yaklaşık %87 giderim verimi elde edilmiştir. Maliyet analizi çalışmalarında yapılan deneyler sonucunda belirlenen optimum şartlar üzerinden hesaplama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimum conditions were determined by investigating the treatment of domestic wastewater originating by electrocoagulation process, and system and cost analysis was made. For this purpose, electrofloccoagulation process was applied by using iron and aluminum electrodes for domestic wastewater taken from the balancing reservoir of Söğüt Municipality Wastewater Treatment Plant. Optimal operating conditions in the process; natural pH of domestic wastewater (7.4 ± 0.3), 15mA/cm2 current intensity and 60 set in minutes. It has been determined that the aluminum electrode is more efficient than the iron electrode for domestic wastewater and approximately 87% efficiency has been obtained for the COD pollution parameter. Calculations were made based on optimum conditions determined as a result of experiments conducted in cost analysis studies