Tekirdağ İlinde hayvan besiciliği yapan işletmelerin ekonomik analizi
Economical analysis of beef production in Tekirdağ province
- Tez No: 67565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Tekirdağ ilinde büyükbaş hayvan besiciliği yapan işletmelerin ekonomik analizi yapılmış ve. işletmelerin mevcut ekonomik yapıları, yıllık ekonomik faaliyet sonuçları incelenmiştir. Bu araştırma materyalini 51 sığır besiciliği işletmesinden anket yoluyla sağlanan veriler oluşturmaktadır. İşletmelerin ekonomik yapıları içerisinde, aile nüfusu ve kullanımı araştırılmıştır. İşletme büyüklük gruplarının genel ortalamasında aile nüfusu 6 kişi bulunmuştur. Sermaye kompozisyonları incelenmiş ve döner işletme sermayesinin besicilik faaliyeti için önemli olduğu belirlenmiştir. Aktif sermayenin işletmeler ortalamasına göre %75.72'sini arazi sermayesi ve %24.28'ini de işletme sermayesi oluşturmaktadır. Küçük (1-10 baş), orta (11-40 baş) ve büyük (41+ baş) işletmelerden oluşan işletme büyüklük gruplarının hepsinde net kar pozitif olup işletmeler büyüdükçe net karında artığı saptanmıştır. İncelenen işletmeler ortalamasında ekonomik rantabilite %5.11, mali rantabilite %5.22 olarak bulunmuştur. Üçüncü grup işletmelerde ekonomik rantabilite %6.20, mali rantabilite %6.43 ile en yüksektir. Buna göre üçüncü grup işletmelerin sermayeyi daha iyi değerlendirdiklerini söylemek mümkündür. İşletmeler başarı derecelerinden net karlarına göre, en karlı %25'lik gruba girenler, orta karlı %50'lik gruba girenler ve az karlı %25'lik gruba girenler olarak üç gruba ayrılmıştır. En karlı %25'lik gruba giren 12 işletmenin tarım tekniklerini daha iyi uygulayanlar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, economical analysis of beef production farms in Tekirdağ was made, and their present economical structure and annual results of operation reviewed. The research data were collected from 51 beef production farms by questionnaire guided interviews. Family labour and its usage were investigated, and it was determined that average family size was 6 people. When the composition of total assets was reviewed, current assets were found to have an important place for the farms investigated. Of the total assets, land and current assets accounted for 75.72 % and 24.28 %, respectively. For all the three groups of farms based on herd size as small (1-10 animals), medium (11-40 animals), and large (41 and more), net operating profits were positive and increased with herd size. On average from the 51 farms investigated, return on assets and return on net worth were calculated to be 5. 1 1 % and 5.22 %, respectively. The highest return on assets and on net worth were in the third group. From this evidence it was concluded that assets were best utilized in the third group. Following the financial analyses, farms were again grouped into three profitability categories as the top 25 %, middle % 50, and bottom 25 %. It was determined that farming techniques were better applied by the 12 farms of the top 25 % category.