Bir boyutta özdeş iki atomlu molekülün delta potansiyeli ile modellenerek s-matris yöntemiyle çözümlenmesi
- Tez No: 67567
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKANİ KEYMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada, delta potansiyel engeller için oluşturduğumuz S- matrisini, delta potansiyel engellerin ayna simetriği olan delta potansiyel kuyularına uyarladık. Bu uyarlamada delta potansiyel engeller için artı değerlerini kullandığımız potansiyel yüksekliği ve enerjinin, delta potansiyel kuyularında eksi değerlerini kullandık. Böylece elde edilen S- matrisinin singularitelerinin bağlı taban enerji durumlarını verdiğini gösterdik. S- matrisinin singularitelerini sayısal yöntemle ve bilgisayar kullanarak elde ettik. Ancak, f (x) = şeklinde verilen bir fonksiyonunda, g(x)=0 yapan x değerleri sayısal g(x) yöntemler ile her zaman elde edilemeyebilir. Ancak, bu çalışmada g(x)
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the S- matrix which is constructed for delta potential barrier is applied to delta potential well which is a mirror image of delta potential itself. In this application the sign of height which is known as the strength of delta potential well and energy is replaced with a negative sign. In this situation, we showed that singularity of obtained S-matrix yields the ground state of system. We obtained the singularity of S- matrix by employing numerical methods and used computer to carry out the calculations. In a function which is given as f (x) = - -, it is not always possible to obtain g(x)=0 exactly by numerical means. However, we reached g(x)