İstanbul'da satışa sunulan vakum ambalajlı beyaz penirlein çeşitli özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research upon the determination of the various properties of the vacuum packed white cheese to be sold in Istanbul
  1. Tez No: 67569
  2. Yazar: REYHAN ORUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada; İstanbul'da satışa sunulan vakum ambalajlı Beyaz peynirlerin çeşitli özellikleri incelenmiş ve tüketici tercihi bakımından uygunluğu araştırılmıştır. 7 ayrı firmaya ait vakum ambalajlı beyaz peynir numunelerinin her birinden 3'er adet olmak üzere toplam 21 adet alınarak buzdolabı şartlarında depolanmış ve 3'er aylık periyotlar halinde analizleri yapılmıştır, önce mikrobiyolojik ve duyusal daha sonra da fiziksel ve kimyasal yönden incelenmiştir. Duyusal analizler neticesinde 3 aylık depolama süreleri boyunca peynirlerde tespit edilen minimum ve maksimum ortalama değerler şu şekildedir: Dış görünüş puanlan; 4,13-4,80, iç görünüş puanları; 3,97-4,80, yapı; 3,50-4,70, koku; 3,67-4,63, tat; 3,60-4,53.
Özet (Çeviri)
In this research, the varios properties of the vacuum packed white cheeses to be sold in Istanbul were investigated and their suitability for the customers have been researched. A total of 21, 3 pieces from the vacuum packed white cheese samples belonging to 7 separate firms have been taken and they have been stored under refrigerator conditions and their analyses have been made within 3 monthly periods. As a result of the sensual analyses, the minimum and maximum average values found in the cheeses within storing periods of 3 months are as follows: external appearance points: 4,13-4,80, internal appearance points; 3,97-4,80; structure: 3,50-4,70; smell: 3,67-4,63; taste; 3,60-4,53.