Rüzgâr türbinlerinin vejetasyon üzerine etkileriningeomatik teknolojileri ile belirlenmesinde diagnostikyaklaşım: Urla, Çeşme, Karaburun yarımadaları örneklemi
Diagnostic approach to determining the effects of windturbines on vegetation by geomatic technologies: Sampling ofUrla, Çeşme, Karaburun peninsula
- Tez No: 675746
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK, DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 500
Özet
Bu çalışmanın amacı Uzaktan Algılama (UA) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknolojileri kullanılıp alanda var olan bitki örtüsünün Rüzgâr Enerji Santrallerinin (RES) alana gelmesinden sonraki değişiminin izlenmesidir. RES'lerin bitki örtüsü üzerindeki etkilerinin literatüre göre tam olarak ortaya konulmamış olması, bu çalışmayı teşhise yönelik bir model haline getirmektedir. Ayrıca UA verileri ile türbinlerin yakın çevresindeki vejetasyon ilişkisinin sonuçlarının ortaya konulacağı yapı ile model oluşturulmasını hedeflemektedir. Bu sayede benzer peyzaj karakterindeki alanlar için öneri model oluşturulacaktır. Bu çalışma kapsamında elde edilmiş tüm envanter verileri CBS ortamında derlenmiş, arazideki ilişkileri, RES'lerin sayısı ve kuruluş tarihleri ortaya konulmuştur. Uzaktan algılama yöntemlerinden arazi bozulumunda kullanılan NDVI yöntemi tercih edilmiştir. Sonuçta CORINE sınıflarına göre bazı eğim ve bakı gruplarında negatif değişimler bulunmuştur. RES çevresinde bozulma, odunsu bitki örtüsünde metrekare yönünden daha az alanda, sklerofil alanda ise en fazla bozulmanın olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma eğim ve bakı yönünden RES'e bağlı bozulmanın yapıldığı çalışmalar için öncü niteliği taşımakla birlikte CBS ve UA'nın önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada kullanılan Python programlama dili, özellikle yığın veriler ile hesaplama yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu sayede görece daha büyük alanlarda çalışma yapılması ile peyzaj planlamasında kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to use Remote Sensing (RS) and Geographic Information Systems (GIS) technologies to monitor the change of vegetation in the area after the wind power plants (WPPs) become operational. The fact that the effects of WPPs on vegetation have not been fully revealed, makes this study a diagnostic model. In addition, it aims to create a model with the structure where the results of the relationship of the turbines with the vegetation in the immediate vicinity with remote sensing data. In this way, a proposal model will be created for areas with similar landscape characteristics. All inventory data obtained within the scope of this study were compiled in the GIS environment, their relations in the field, the number of WPPs and their establishment dates were revealed. The NDVI method, which is used in land degradation among the remote sensing methods, has been preferred. As a result, negative changes were found in some slope and aspect groups according to CORINE classes. It has been determined that the deterioration around the WPP is less in the area of woody vegetation in terms of square meters, and the most deterioration in the sclerophile area. Although this study is a pioneer for the studies where the deterioration due to WPP is made in terms of slope and aspect, it reveals the importance of GIS and RS. The Python programming language used in this study allows calculation with bulk data. In this way, it will provide convenience in landscape planning by working in relatively larger areas.