Sıvı basıncı ile sac şekillendirme(hidroform) için kalıp tasarımı
Tool design for sheet metal forming by liquid pressure (hydraform)
  1. Tez No: 675749
  2. Yazar: MEHMET BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sac metal parçalar günlük hayatın her alanında yaygın kullanılmaktadır. Bu parçaları şekillendirmek için pek çok yöntem geliştirilmiş olup her birinin diğerlerine göre üstün ve zayıf yönleri bulunmaktadır. Sıvı basıncı ile şekillendirme (hidroform) bu yöntemlerden, ekipman yatırım bedelinin düşüklüğü ve parçaların hızlı bir şekilde alınabilmesiyle öne çıkmaktadır. Günümüzde çoğunlukla havacılık ve otomotiv sektörlerinde düşük adetli üretimlerde, tasarım doğrulama veya prototip üretim ihtiyaçlarında kullanılmaktadır. Bu çalışmada hidroform prosesinde şekillendirme yapmak için kullanılan kalıp / ekipmanların tasarımında dikkat edilmesi gereken proses sırasında yaşanılabilecek problemler ve kalıp tasarımı kaynaklı tezgahta yaşanabilecek problemlere karşın tasarım iyileştirmeleri de sunulmuştur. Tasarım işçiliğini otomatik olarak hatasız ve hızlıca yaptırmak için, Catia / Powercopy eklentisinde uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sheet metal parts are widely used in all areas of our daily life. Many methods have been developed to shape these parts, and each has its advantages and weaknesses. Shaping with liquid pressure (hydraform) stands out among these methods, with the low investment cost of equipment and quick launching of parts. In these days, it is mostly used in the aviation and automotive industries for low volume production, design verification or prototype production needs. In this study, the issues to be considered in the design of the mold / equipment used for shaping in the hydraform process are examined. In the scope of the study, design improvements are also presented against the problems that may be experienced during the process caused by the design of the sheet metal part and the problems that may be experienced in the machine due to the mold design. In order to have the design work done automatically and quickly, it has been implemented in the Catia / Powercopy plugin.