Artificial intelligence and humankind relations in science fiction cinema
Bilim kurgu sinemasında yapay zeka ve insan ilişkileri
- Tez No: 675760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezde, robot kelimesinin kökeninden bugüne, bilimde, toplumda ve sinemada gelişen olayları, türler ve alt türler sınıflandırmalarını ve bunların insan toplumu ve yapay zekâ aksindeki toplumsal ve bireysel ilişkilere olan etkileri incelendi. Ansızın ortaya çıkan yüksek teknoloji ürünlerine maruz kalan insanlığın, toplumun yeni üyeleri olan bu cihazlar ve makinelerle olan ilişkilerini düzenlemesi süresince yaşanan kaos ve çift yönlü problemlerin, yapay zekâ ve alt türleri temalı filmlere olan etkisini, Blade Runner, 2001: A Space Odyssey, Artificial Intelligence, Ghost in the Shell, Ex Machina ve Upgrade filmleri üzerinden inceledim.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the events from the origin of the word robot to today, the events that have taken place in science, society and cinema, the classifications of genres and sub-genres, and their effects on social and individual relations in contrast to human society and artificial intelligence have been examined. The effect of chaos and bidirectional problems on artificial intelligence and sub-genres-themed films during humanity, who is exposed to suddenly emerging high-tech products, regulates its relations with these devices and machines, which are new members of society, I examined through Blade Runner, 2001: A Space Odyssey, Artificial Intelligence, Ghost in the Shell, Ex Machina and Upgrade movies.