Özel yetenekli ergenlerde benlik saygısı: Çevreden algılanan sosyal desteğin ve psikolojik belirtilerin rolünün incelenmesi
Self-esteem in adolescents with giftedness: Investigation of the role of social and psychological symptoms perceived from enverionment
  1. Tez No: 675765
  2. Yazar: HİLAL NUR PAKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Özel yetenekli ergenlerde benlik saygısı seviyelerini belirlemek ve çevreden algılanan sosyal desteğin ve psikolojik belirtilerin ergenlerin benlik saygısının üzerindeki rolünü incelemek araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, İstanbul'da özel yeteneğe sahip olan öğrencilerin bulunduğu Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri (BİLSEM) bünyesinde eğitim alan öğrenciler olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilere Kısa Semptom Envanterini (KSE), Çocuk-Ergenler için Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği (ÇESDÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ebeveynlere ise Conners Ana-baba Dereceleme Ölçeği-Yenilenmiş Kısa Formu (CADÖ-YK) uygulanmıştır. Bulgular özel yeteneğe sahip ergenlerin yüksek benlik saygısına sahip olduğunu göstermiştir. Analiz sonuçlarına göre; algılanan sosyal desteğin ve psikolojik belirtilerin benlik saygısını anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. Bir diğer bulgu ise, özel yetenekli ergenlerin çevrelerinden algıladıkları sosyal destek ile benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Özellikle bulgularda, aileden algılanan sosyal desteğin benlik saygısı üzerinde en önemli etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Araştırma bulgularından bir diğeri ise, özel yeteneğe sahip olan ergenlerde psikolojik belirtiler arttıkça benlik saygısının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to determine the self-esteem levels of adolescents with special talent and to examine the role of social support and psychological symptoms perceived from the environment on adolescents' self-esteem. The sample of this research has been determined as students studying at the Science and Art Centers (BİLSEM) in Istanbul where students with special skills are located. In the study, demographic information question form, Conners Parent Rating Scale-Revised Short Form (CADÖ-YK), Short Symptom Inventory (BSI), Social Support Evaluation Scale for Child-Adolescents and Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES) were used. According to the analysis results; It was found that perceived social support and psychological symptoms significantly predicted self-esteem. Another finding is that there is a significant relationship between self-esteem and social support perceived by gifted adolescents. Especially in the findings, it was found that perceived social support from the family had the most important effect on self-esteem. Another research finding is that as psychological symptoms increase in gifted adolescents, self-esteem decreases.