Fazla kilolu ve obez bireylerin depresyon ve kendini fiziksel tanımlama durumlarının fiziksel aktivite düzeyleri açısından değerlendirilmesi
To evaluate of depression and physical self-description status of overweight and obese individuals in terms of physical activity levels
  1. Tez No: 557877
  2. Yazar: SEDA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANİ AGOPYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Spor, Nutrition and Dietetics, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Amaç: Bu çalışmada, fazla kilolu ve obez bireylerin depresyon ve kendini fiziksel tanımlama durumlarının, fiziksel aktivite düzeyleri açısından değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, özel bir diyet merkezine başvuran, 19-65 yaşları (ort=39,69±11,37 yıl) arasındaki fazla kilolu ve obez (BKİ≥25 kg/m²) toplam 100 (n=60 kadın, n=40 erkek) yetişkin alındı. Vücut kompozisyonu ve beden kütle indeksi (BKİ) ölçümleri, Biyoelektrik Impedans Analizi (BIA-Inbody 230 Body Composition Analyzer) ile yapıldı. Ayrıca katılımcılara“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“BECK Depresyon Envanteri”,“Kendini Fiziksel Tanılama Envanteri-(PSDQ)”ve“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-(kısa form-IPAQ)”uygulandı. Bulgular: BECK depresyon skorları; kadınların erkeklerden ve obezlerin de fazla kilolulardan daha yüksektir (p0,05). Obez katılımcıların fazla kilolulara oranla vücut yağı, fiziksel yeterlilik ve görünüm skorları daha düşüktür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the depression and self physical description status of overweight and obese individuals in terms of physical activity levels. Materials and Methods: The study was conducted total of 100 over weight and obese individuals (n=60 women, n=40 men, BMI≥25 kg/m²) aged 19-65 years (mean=39.69±11.37 years) who applied to a special diet center. Body composition and body mass index (BMI) values were evaluate by bioelectrical impedance (BIA-Inbody 230 Body Composition Analyzer). In addition,“Sociodemographic Information Form”,“BECK Depression Inventory (BDI)”,Self Physical Diagnosis Questionnaire (PSDQ)“and ”International Physical Activity Questionnaire (short form) (IPAQ)" were used. Results: Women's BECK depression scores were higher than men's (p0.05). Body fat, physical adequacy and appearance scores of obese people were lower than those of overweight (p0.05).