Sınır koşullarında spektral parametre içeren bir sınır değer probleminin spektral analizi üzerine
On the spectral analysis of a boundary value problem with a spectral parameter in boundary conditions
- Tez No: 675771
- Danışmanlar: PROF. DR. HANLAR REŞİDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada sınır koşullarında spektral parametre içeren sınır değer probleminin spektral analizi incelenmiştir. Ele alınan sınır değer problemi için, 1. Sınır değer problemin özdeğerlerinin özellikleri incelenmiştir. 2. Sınır değer problemin özfonksiyonlarının salınım özellikleri incelenmiştir. 3. Sınır değer problemin özdeğerlerinin ve özfonksiyonlarının asimptotik formülleri elde edilmiştir. Bu durumların inşası için sınır değer problemine uygun tanım ve yardımcı hipotezler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, spectral analysis of boundary value problem including spectral parameter under boundary conditions is investigated. For the boundary value problem under consideration; 1. The properties of the eigenvalues of the boundary value problem were investigated. 2. The oscillation properties of the eigenfunctions of the boundary value problem are investigated. 3. Asymptotic formulas of the eigenvalues and eigenfunctions of the boundary value problem were obtained. For the construction of these situations, definitions and auxiliary hypotheses suitable for the boundary value problem were used.