Diş hekimlerinin CAD/CAM kullanımı ile ilgili algılarının ve COVİD-19 pandemisi sırasında protetik rehabilitasyonda dijital iş akışının rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of dentists perceptions about CAD/CAM use and the role of digital workflow in prosthetic rehabilitation during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 675789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA CENGİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim teknolojisi, hastaların ihtiyaçlarını karşılamak adına hızla gelişim göstermiş bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde aynı gün, hasta başı restorasyonları üretebilme imkanı hastalar ve diş hekimleri için oldukça avantajlı bir durum haline gelmiştir. Bu çalışmada; CAD/CAM özelliklerinin diş hekimleri tarafından kullanımı ile ilgili araştırma yapılarak; CAD/CAM teknolojisinin diş hekimliğinde kullanım türleri, malzemeleri, algılanan faydaları ve dezavantajları ile ilgili bilgiyi ortaya çıkartmak amaçlanmıştır. Covid-19 pandemisi esnasında ertelenemeyen protetik diş tedavilerinde, hastaların protetik olarak rehabilite edilmesi gerekmektedir. Çalışmada ek olarak Covid-19 pandemisi sırasında CAD/CAM dijital iş akışı protokolünün hastalar ve diş hekimleri için olası enfeksiyon riskini sınırlamasının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Dört adet bölümden ve 23 adet sorudan oluşan bir anket hazırlanmıştır. Anketin ilk bölümü; diş hekimlerinin demografik özelliklerine ilişkin verileri toplamayı amaçlamaktadır. İkinci bölüm CAD/CAM kullanıcıları ile ilgili, 3. bölüm CAD/CAM sistemi kullanmayan katılımcılar ile ilgili soruları içermektedir. Dördüncü son bölümde ise tüm katılımcılara ait sorular mevcuttur. Çalışmadaki anket sonuçlarına göre, Covid-19 pandemisi sırasında CAD/CAM tamamen dijital iş akışı, geleneksel iş akışına göre Covid-19 bulaş riskini azalttığı yönündeki seçenek katılımcılar tarafından %80,5 oranında seçilmiştir. CAD/CAM sistemi bitmiş restorasyonlarda en az tatmin edici yön estetik olarak bulunmuştur. CAD/CAM dijital iş akışı kullanımı ile dental malzeme kullanımında farklılıklara yol açması arasında pozitif korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Computer-aided design/computer-aided manufacturing (CAD/CAM) digital workflow technology is a rapidly developing technology to meet the needs of patients. With this technology, the opportunity to produce bedside restorations on the same day has become a very advantageous situation for both patients and dentists. This study's aim is to reveal information about the usage types, materials, perceived benefits and disadvantages of CAD/CAM technology in dentistry. In prosthetic dental treatments that cannot be postponed during the Covid-19 pandemic, the patients are in need of prosthetic rehabilitation. In addition, the study is also aimed to evaluate the limitation of the CAD/CAM digital workflow protocol for the potential infection risk for patients and dentists during the Covid-19 pandemic. A questionnaire consisting of four parts and 23 questions was prepared. The first part of the questionnaire was prepared with the purpose of collecting data on the demographic characteristics of dentists. The second part contains questions regarding the CAD/CAM users, while the third part focuses on the participants who do not use a CAD/CAM system. In the fourth and last part, there are questions for all participants. İn this study according to the results of the survey during the Covid-19 pandemic, the option suggesting that the CAD/CAM fully digital workflow reduces the risk of Covid-19 transmission compared to the traditional workflow was chosen by 80.5% by the participants. The least satisfactory aspect of the CAD/CAM system in finished restorations has been found to be the aesthetics. A positive correlation was found between the use of CAD/CAM digital workflow and the emerging differences in the use of dental materials.