Lojistikte bilişim sistemleri ve Türkiye'de kullanımı
Information systems in logistics and their usage in Turkey
- Tez No: 675788
- Danışmanlar: PROF. DR. CENAP ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Ulaşım, İşletme, Documentation and Information, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bir işletmenin ana var oluş amacı ürettiği ürün ya da hizmetini talep eden kişilere ulaştırarak kâr edebilmektir. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için ise lojistik sektörü bir işletme açısından kilometre taşı görevi görmektedir. Etimolojik olarak ele aldığımızda Latin kökenli bir sözcük olan mantık (logic) ve istatistik (statistics) sözcüklerinin birleşmesiyle ortaya çıkan lojistiğin sözlükteki anlamı mantıksal istatistiktir. 5000 yıldır var olan lojistik faaliyetlere ilk ihtiyaç askeri alanda olmuştur ve daha sonraki yıllarda ticaret odaklı olarak diğer faaliyet alanlarında da kendini göstermiştir. Modern anlamdaki lojistiğin tanımı ise işletmelerin ürün veya hizmetlerini istenilen yere istenildiği zaman ulaştırılmasını sağlayan araç ve yöntemlerin bütünü diyebiliriz. Günümüzde işletmelerin lojistik destek almadan ayakta kalabilmesi ve iş süreçlerini gerçekleştirebilmesi imkânsızdır. İlk başlarda sadece ulaşım ve depolama faaliyetlerini kapsayan lojistik faaliyet süreçleri günümüzde nakliye, depolama, elleçleme, ambalajlama, dağıtım, stok yönetimi, üretim ve talep tahmini, müşteri hizmetleri ve tedarik yönetimine kadar genişleyip daha da karmaşık bir hal almıştır. Lojistik faaliyet alanlarının genişlemesinin yanında bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişmelerde işletmelerin ayakta kalabilme ve rekabet edebilmesini de gittikçe karmaşık hale getirmiştir. Bilişim teknolojileri işletmelerin lojistik faaliyetleri gerçekleştirirken harcayacağı maliyetleri düşürme, koordinasyon ve kontrolü arttırma, işletmelerin müşterilerden gelen talep ve önerileri daha iyi takip edip cevap verebilirliği arttırma gibi birçok yararı vardır. Bunlarda şüphesiz işletmelerin rekabet edebilme ve ayakta kalma gücünü arttırdığından dolayı büyük veya büyümek isteyen şirketler bilişim teknolojilerini lojistik faaliyet süreçlerine entegre etmek zorunda kalmışlardır. Bu çalışmada Türkiye'deki bilgi iletişim teknolojilerinin lojistik sektöründeki uygulamaları ele alınmıştır. Ülkemizdeki firmaların bilgi iletişim teknolojilerinden ne ölçüde etkilendiğini anlamaya yönelik olan bu çalışma mevcut durumu analiz edebilmek için Türkiye İstatistik Kurumunun ''Girişimlerde Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırmasının'' 2017-2019 yılları arasındaki mikro veri setlerinin verilerinden yararlanılmış ardından çözüm ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of existence of an enterprise is to make a profit by delivering its product or service to the people who demand it. In order to achieve this goal, the logistics sector acts as a milestone for a business. When we examine it etymologically, the meaning of logistics in the dictionary is logical statistics, which emerges from the combination of the Latin words logic and statistics. The first requirements of the logistics activities that have existed for 5000 years were in the military field and in the following years it showed itself in other fields of activity as a trade center. The definition of logistics in the modern sense can be said to be the whole of the tools and methods that enable businesses to deliver their products or services to the desired place and time. Today, it is impossible for businesses to survive and carry out their business processes without logistic support. Logistics activity processes, which initially only included transportation and storage activities, have now expanded and become more complex, from transportation, storage, handling, packaging, distribution, inventory management, production and demand forecasting, customer service and supply management. In addition to the expansion of logistics activities, developments in information communication technologies have made it increasingly complex for businesses to survive and compete. Information technologies have many benefits such as reducing the costs that businesses spend while performing logistics activities, increasing coordination and control and increasing the responsiveness of businesses by following the demands and suggestions from customers better. Undoubtedly, because it increases the competitiveness and survival power of businesses, large companies or companies that want to grow have had to integrate information technologies into their logistics activity processes. In this study, the applications of information communication technologies in the logistics sector in Turkey are discussed. In this study, which aims to understand the extent to which companies in our country are affected by information communication technologies, the data of the micro data sets of the Turkish Statistical Institute's ''Use of Information Technologies in Enterprises Research Survey'' between 2017-2019 were used to analyze the current situation, and then solutions and suggestions were presented.