Üst ekstremitelere yönelik tıbbi tedavi girişimlerinin el kavrama gücüne etkisi
The effect of medical treatment interventions for upper extremities on hand grip strength
  1. Tez No: 675799
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Yapılan birçok çalışmada hastaların el kavrama gücündeki azalma, acı, ağrı gibi faktörler araştırılmıştır. Bu çalışma ile İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi YBÜ'nde yatan bilinci açık, sözlü iletişim kurabilen hastaların üst ekstremitelerine yapılan tıbbi tedavi girişimlerin, hastaların el kavrama gücüne etkisi ölçülmüştür. Çalışmamız, gönüllü 105 hasta (33 kadın;72 erkek) ile yapılmıştır. Hastaların el kavrama güçleri Jamaar el dinamometrsi ile ölçülerek somut değerler kaydedilmiştir. Çalışmada kullanılan parametreler doğrultusunda elde edilen veriler hastaların yaş, boy uzunluğu, cinsiyet, solunum cihazı kullanım durumu, kas-kemik hastalıklarının bulunma durumu, evde bakım durumu gibi belirli parametreler arasında karşılaştırılmıştır. Araştırmada veri analizi SPSS 25.0(IBM SPSS Statistics 25) programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler veri cinsine göre ± standart sapma (SD)ortanca(interquartile range=IQR=çeyrekler arası aralık)ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Gruplar arasındaki karşılaştırmalar için veri testine göre Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 25.0(IBM SPSS Statistics25)programı kullanılmıştır. Yapılan testlerin sonucunda, YBÜ'de yatan hastalara uygulanılan tıbbi tedavi girişimlerinin sayısı arttıkça, hastaların el kavrama güçlerinin azaldığı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In many studies, factors such as reduction in hand grip strength, pain and pain were investigated. With this study, the effect of medical treatment attempts on the upper extremities of patients who are conscious and able to communicate verbally in the ICU of Istanbul Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital, on the grip strength of the patients were measured. Our study was conducted with 105 volunteer patients (33 females;72 males). Concrete values were recorded by measuring the grip strengths of the patients with Jamaar hand dynamometer. The data obtained in line with the parameters used in the study were compared among certain parameters such as age, height, gender, respiratory device use status, presence of muscle-bone diseases, home care status. Data analysis in the study was performed using the SPSS 25.0 (IBM SPSS Statistics 25) program. Descriptive statistics are expressed as ± standart deviation(SD)median (interquartile range = IQR = interquartile range) and percentage by data type. For comparisons between groups, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis tests were used according to the data test. SPSS 25.0 (IBM SPSS Statistics 25) program was used for statistical analysis. As a result of the tests performed, it was found that the hand grip strength of the patients decreased as the number of medical treatment attempts applied to the patients in the ICU increased.