Traverten atıklarının beton agregası olarak kullanılabilirliği
Usability of travertine wastes as concrete aggregate
  1. Tez No: 675822
  2. Yazar: UĞUR KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUŞA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnsanlar ilk çağlardan bu zamana kadar temel ihtiyaç olarak gördükleri barınma ihtiyacını karşılamakla uğraşmışlardır. Bu uğraş güzümüzde barınmaya ek olarak ulaşım, alt yapı ve benzeri alanlarda genişleyerek bir medeniyetin ihtiyaç duyduğu tüm alanlara yayılmıştır. Bugünkü devasa inşaat sektöründe en yaygın kullanılan malzeme tartışmasız betondur. Bu çalışmada, bu büyük endüstrinin en sık kullanılan malzemesi içerisinde, çevresel bir atık olan, traverten taşlarının kesilmesinden sonra kalan parçalarının agrega olarak kullanımları araştırılmıştır. Traverten atık sahalarından alınan bu parçalar taş ocağında kırılarak beton içerisinde kullanılabilir boyutlara getirilmiştir. Elde edilen traverten atığı agregaları üzerinde beton agregalarında uygulanan geleneksel deneyler yapılmıştır. Traverten, kalker ve bazalt agregaları içeren 3 farklı dayanımda betonlar üretilmiştir. Üretilen bu betonlar üzerinde, basınç dayanımı, elastisite modülü ölçümü, yarmada çekme dayanımı, aşınma dayanımı ve kılcal geçirimlilik deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda traverten atıklarından elde edilen agregalarla sadece normal dayanımlı betonların değil aynı zamanda yüksek dayanımlı betonların da elde edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
From the early ages until this time, people have struggled to meet the need for housing as a basic need. In addition to housing, this occupation has expanded in transportation, infrastructure and similar areas and spread to all areas that a civilization needs. In today's massive construction industry, the most widely used material is concrete. In this study, the use of the remaining parts of travertine stones after cutting, which is an environmental waste, as aggregate in the most frequently used material of this large industry was investigated. These remaining parts were taken from the travertine waste areas and were crushed in the quarry and obtained to usable sizes in concrete. Conventional experiments applied on concrete aggregates were carried out on the obtained travertine waste aggregates. Compressive strength, elasticity modulus measurement, splitting tensile strength, abrasion resistance and capillary permeability tests were performed on these produced concretes. As a result of the experiments, it was observed that with the aggregates obtained from travertine wastes, not only normal strength concretes but also high strength concretes can be obtained.