Bireysel yenilikçiliğin iç girişimcilik üzerindeki etkisi: Telekomünikasyon sektöründe çalışanlar üzerinde bir araştırma
The effect of individual innovativeness on intrapreneurship: A research on employees working in telecommunication sector
  1. Tez No: 675850
  2. Yazar: BETÜL BOSTANCİ
  3. Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, telekomünikasyon sektöründe çalışanlarda bireysel yenilikçiliğin iç girişimcilik üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda, İstanbul'da telekomünikasyon sektöründe çalışmakta olan 308 kişiyle 30 Ekim 2020 ile 15 Aralık 2020 tarihleri arasında çevrimiçi bir platform olan Google Forms üzerinden anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Anket formunda; Hurt, Joseph ve Cook (1977) tarafından geliştirilen, Kılıçer ve Odabaşı (2010) tarafından Türkçe diline uyarlanan Bireysel Yenilikçilik Ölçeği ile Naktiyok (2004) tarafından geliştirilen ve Durmaz (2011) tarafından doktora tezinde kullanılan İç Girişimcilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analiz edilmesi için SPSS-22 programından yararlanılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada, telekomünikasyon sektöründe çalışanlar için bireysel yenilikçiliğin iç girişimcilik üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of individual innovativeness on intrapreneurship in terms of employees working in telecommunication sector. Thus, a survey was conducted on 308 individuals working in telecommunication sector in Istanbul between the dates of 30th of October 2020 and 15th of December 2020 via online platform of Google Forms. Quantitative research method was used in the study. In the survey form; there were used Individual Innovativeness Scale developed by Hurt, Joseph and Cook (1977) and adapted into Turkish by Kılıçer and Odabaşı (2010), and Intrapreneurship Scale developed by Naktiyok (2004) and used by Durmaz (2011) in doctoral dissertation. For data analysis of the research, SPSS-22 program was used. As the result of the study, it was found that individual innovativeness has significant and positive effect on intrapreneurship in terms of employees working in telecommunication sector.