Tekirdağ İlinde depolanan soğanlarda görülen fungal hastalıklar ve savaşım olanakları
Fungal diseases on the stored onions and their control possibilities in Tekirdağ province
- Tez No: 67586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
TEKİRDAĞ İIİ 'NDB DEPOLANAN SOĞANLARDA GÖRÜLEN FUNGAL HASTALIKLAR ve SAVAŞIM OLANAKLARI ÖZET Bu araştırma, soğan lodalarının yoğun olduğu Tekirdağ ili Merkez, Malkara, Saray, Muratlı, Çorlu İlçelerinde yürütülmüştür. Bu ilçelerde lodalama şeklinde depolanan soğanlarda fungal hastalık etmenlerinin bulunma oranları belirlenmiş ve Tekirdağ ili Kayı köyünde kurulan deneme lodalarında depolanan soğanların çürümelerine karşı biyolojik ve kimyasal kontrol olanakları araştırılmıştır. Tekirdağ il ve ilçelerindeki araştırma sonuçlarına göre lodalardaki soğanları çürüten fungus türleri Botrytis allü Munn. % 10. 16, Aspergillus nigervan Tiegh. %41.10, Penicillium spp. Link ex Fer. %21.09 ve Fusariumoxy sporum Schlt. %0.63 oranlarında tespit edilmişlerdir. Tekirdağ ili Kayı köyünde kurulan deneme lodalarında antagonist fungus ve fungisit uygulamalarında, her bir muameleye ait tamamen sağlam ve tarafımızdan kısmen yaralanmış (1/5) soğan yumrularının bulunduğu 2 ayrı grub oluşturulmuştur. Değerlendirmeler sonucunda Botrytis allü Munn. gelişimini engellemede antagonist funguslardan Trichoderma koningii Oudem., yarasız yumruların bulunduğu lodalarda (%58.21), Trichoderma harzianum Rifai ise yumruların yaralanmadan yerleştirildiği lodalarda, fungisitlere oranla daha etkili olmuştur (%56.74). Aspergillus niger van Tieghem 'in gelişimini engellemede ise Benomyl ve Procymidone aktif maddeli fungisitler (sırasıyla %75.00-%66.67), yaralı yumru içeren lodalarda, antagonistlere göre daha etkili olmuşlardır. Penicillium spp. Link ex Fer. gelişimini etkileme yönünden ne antagonist funguslar ne de fungisitler başarı gösterememişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Soğan, loda, fungus, kontrol.
Özet (Çeviri)
II FUNGAL DISEASES ON THE STORED ONIONS AND THEIR CONTROL POSSIBILITIES IN TEKİRDA? PROVINCE SUMMARY This study was carried out in Tekirdağ province and its Merkez, Malkara, Saray, Muratlı, Çorlu districs, where onion stacks were intensive. In these districs, the existence ratios of fungal pathogens on onion bulbs stored in stack were determined and their control possibilities were searched in experimental onion stack that were set up in Tekirdağ Kayı village. As a result of this research in Tekirdağ province and its districs, Botryttsallit Munn. (10.16 %), Aspergillus niger Van Tieghem. (41.10 %), Penicillum spp. Link ex Fer. (21.09 %), Fusarium oxysporum Schlt. (0.63 %} rot fungi and rate of infechon were determined respectively. In control experiments, two different onion stacks were allocated for each treatments. Unwounded onion bulbs were placed in one of them, wounded bulbs (1/5 of kg bulbs) placed in to other. In conclucions, Trichodtrma kontngil Oudem. reduced the rate of infection of onion bulbs by Botrytis allii Munn. In the stacks that contained wounded bulbs compared with fungicides applications. But Trichoderma harzianum Rifai. reduced it in the stacks which contained unwounded bulbs. Benomyl and Procymidone were more effective with the rates of 75.00 % and 66.67 % in reducing the infection of Aspergillus niger Van Tieghem. respectively. In the stacks which contained wounded bulbs than these antagonists fungi. Both treatments fungi and aplication of fungicides failed to control Penicillum spp. Link ex Fer. KEY WORDS: Onion, stack, fungi, control.