Trakya Bölgesi çiftçilerinin bazı tarla bitkilerinde pestisit kullanımlarının çiftçilerin biliç düzeyi ve tutumları açısından irdelenmesi
  1. Tez No: 67585
  2. Yazar: ARZU ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada, genel bir zirai mücadele kavramı ve özellikle kimyasal savaş, kimyasal savaşın önemi ve yöntemleri, zirai mücadele mevzuatı ve organizasyonu gibi konularda bilgiler verilerek kimyasal savaş hakkında genel bir çerçeve çizilmek istenmiştir. Tezin araştırma kısmında ise Trakya Bölgesinin Tekirdağ, Edirne, Kırklareli illerine ait köylere gidilerek 132 çiftçiyle anket yapılmıştır. Yapılan bu anketlerin temel amacı Trakya Bölgesindeki çiftçilerin pestisit kullanımı yönünden genel bilgi, duyarlılık ve tercihlerini ortaya koymaktır. Anket sonuçlarına göre araştırma konusu içine giren bitkiler arasında en fazla pestisit kullanımı buğdayda çıkmıştır. Bunu ayçiçeği ve daha sonra da soğandaki pestisit kullanımları izlemektedir. Çiftçinin pestisit seçimini yönlendiren en önemli etkenler kendi deneyimleri ve arkadaş tavsiyesi olarak bulunmuştur. Pestisit alımında Ziraat Odaları en fazla tercih edilen yerlerdir. Çiftçiler tarafından Pestisitleri en etkili bulunan firma Bayer çıkmıştır. Bunu Hektaş, Agrosan ve Ciba firmaları izlemektedir. İmal ettiği pestisitlerin fiyatları açısından en uygun bulunan ise firma Hektaş'tır. Çiftçilerin, çevreye zararı nedeniyle piyasadan kaldırılan veya yasaklı pestisitleri tanıma oranı oldukça düşük olarak ortaya çıkmıştır. Çiftçilerin firmaların uyguladıkları seminer ve uygulamalardan memnun olmadıkları, bu tür faaliyetleri yetersiz buldukları görülmektedir. Anketin yapılması esnasında çiftçiler üzerinde yapılan gözlemlere ve alınan cevaplara göre çiftçinin özellikle pestisitlerin çevreye karşı olan zararları konusundaki bilinçliliklerinin yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Besin maddelerindeki kayıpları önlemesi açısından çok önemli olan pestisitlerin kullanımı konusunda çiftçilerimizin daha fazla bilgiye ihtiyaçları vardır. Bunun için ise; gerek firmaların gerekse teknik teşkilatların gerekli eğitimi vermeye çalışarak pestisit kullanım-zarar dengesinin optimumda tutulmasına yardımcı olması gerekir. Bunun yararı hem çiftçiye, hem çevreye dolayısıyla da bizlere olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, it was aimed to produce information and draw a general framework on the concept of plant protection by chemicals, its importance and methods and the organizational and legal aspects of plant protection. The empirical part of the thesis comprised interviews with 132 farmers randomly selected from the villages in the provinces of Tekirdağ, Edirne and Kırklareli in the Thrace Region. The basic goal of this research was to determine the general level of knowledge, sensitivity, and preferences of farmers with respect to pesticide usage in the region. According to the research results the highest level of pesticide usage was found for wheat. This was followed by sunflower and onion, respectively. The most important two factors determining farmers' pesticide selection were found to be their personal experience and the suggestions of colleagues. The most preferred outlet for pesticide buying was the Chamber of Agriculture. Bayer was identified to be the quality leader of the market, and it was followed by Hektaş, Agrosan, and Ciba, respectively. With respect to the prices, Hektaş was identified to be selling at most convenient levels. Farmers' consciousness of forbidden and cancelled pesticides was found to be quite low. Farmers were generally dissatisfied with the contents and frequency of such educational programs as seminars and demonstrations organised by pesticide firms. According to the observations and farmers' responses during the interviews, it was found that farmers' consciousness about environmental issues was very limited. There is still an apparent need for more information by farmers on pesticide usage which is a key factor in preventing crop losses. Therefore, agricultural organizations as well as agrochemical firms should concentrate on offering necessary education for farmers and, by doing so, help to maintain the balance between the useful and harmful effects of pesticides. This will benefit both farmers and the environment.