Artemia (Artemia franciscana) ve rotifer (Brachionus plicatilis) üretiminde farklı orjinli emülsiyon yağlarının kullanımı
Utilization of varied emulsion oils in production of artemia (Artemia franciscana) and rotifer (Brachionus plicatilis)
  1. Tez No: 675866
  2. Yazar: HASAN BATUHAN EMRE ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, rotifer (Brachionus plicatilis) ve artemialarda (Artemia franciscana) 2 formüle emülsiyon (Emülsiyon-I ve Emülsiyon-II için besin miktarı; 0.6 g/L) ve 3 ticari ürün (Olio ω-3, Red Pepper ve (n-3) Top Rich; firmanın tavsiye ettiği oranlar) kullanılarak zenginleştirme doz ve sürelerinin (rotifer için: 6-12 saat; artemia için: 12-24 saat) yağ asidi kompozisyonuna etkisi belirlenmiştir. Rotifer kültürlerinde uygulanan besleme rejimine göre popülasyon artışına ait en yüksek birey sayısı 1250  11.54 rot./ml ve büyüme hızı 0.37  0.00 bölünme/gün olarak DHA-Gold + Emülsiyon-II ile beslemede saptanmıştır. Rotiferlerin besinine emülsiyon yağ ilavesinin popülasyon artışına olumlu yönde etki ettiği belirlenmiştir. Rotiferlerin yağ asidi içeriğinde en yüksek EPA: DHA-Gold + Olio ω-3 (% 12.53 ± 0.03), DHA: DHA-Gold + Red Pepper (% 25.49 ± 0.10) ve PUFA: DHA-Gold + Emülsiyon-II (% 39.25 ± 0.01) ile zenginleştirmede tespit edilmiştir. Artemianın yağ asidi içeriğinde en yüksek EPA: Olio ω-3 (% 7.62 ± 0.04), DHA: Red Pepper (% 8.35 ± 0.01), PUFA: Emülsiyon-I (% 43.17 ± 0.08) ile zenginleştirmede belirlenmiştir. Canlı yemlere uygulanan besleme protokolüne göre emülsiyon yağlar ile zenginleştirmede rotiferler için 6 saat, artemia için 24 saat zenginleştirme süresinin PUFA içeriğini artırmada etkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of enrichment doses and durations (for rotifer: 6-12 hours; for artemia: 12-24 hours) of 2 formulated emulsions (enrichment dose; for Emulsion-I and Emulsion-II; 0.6 g/L) and commercial products (Olio ω-3, Red Pepper and (n-3) Top Rich; firm recommended rates) on fatty acid composition of rotifer (Brachionus plicatilis) and artemia (Artemia franciscana) were investigated. According to the feeding regimens applied in rotifer cultures, the highest number of individuals relating to the population increase and growth rate were found as 1250  11.54 rot./ml and 0.37  0.00 division/day with DHA-Gold + Emulsion-II. The emulsion oils used enrichment of rotifers had a positive effect on the population growth. In terms of the fatty acid content of rotifers, the highest EPA: DHA-Gold + Olio ω-3 (% 12.53 ± 0.03), DHA: DHA-Gold + Red Pepper (% 25.49 ± 0.10) and PUFA: DHA-Gold + Emulsion-II (% 39.25 ± 0.01). The highest fatty acid content of A. franciscana was determined in enrichment with EPA: Olio ω-3 (% 7.62 ± 0.04), DHA: Red Pepper (% 8.35 ± 0.01), PUFA: Emulsion-I (% 43.17 ± 0.08). According to the feeding protocol applied to live feeds, the enrichment with emulsion oils in rotifers for 6 hours and artemia for 24 hours appeared to be effective in increasing the PUFA content.