Investigation of structural and magnetic properties of Fe and Cu doped MoS2 thin films
Fe ve Cu katkılı MoS2 ince filmlerinin yapısal ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 675874
  2. Yazar: BURAK KIVRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, saf ve Fe/Cu katkılı Fe/Cux:MoS2 (x: %0.50, %0.75ve %1.00) ince film malzemelerin yapısal ve manyetik özellikleri incelenmiştir. Filmlerin kristalizasyonu, farklı sinterleme sıcaklıklarında N2 gaz akışı altında amonyum tetratiyomolybdat (ATTM) öncü bileşiğinin ayrışması ile sağlanmıştır. Üretilen tüm numunelerin yapısal ve morfolojik özellikleri X-Işını Kırınımı (XRD), Raman ve Taramalı Elektron Mikroskop (SEM) kullanılarak incelenmiştir. Optimizasyon işlemlerinden sonra, Raman spektroskopi sonuçlarından 2H-MoS2'ün karakteristik titreşim modlarının oluştuğu belirlenmiştir. Saf numunenin SEM görüntülerinden MoS2 kristallerinin arka arkaya üçgen şeklinde oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu kristal şekli, Fe atomunun ana yapıya katkılanmasıyla birlikte nano-çubuk şeklinde dönüşmüştür. Numunelerin manyetik özellikleri, titreşim numunesi manyetometre (VSM) cihazı kullanılarak araştırıldı. Ana yapıya Fe atomu eklendiğinde Fe katkılı numunenin manyetik geçiş sıcaklığının düştüğü gözlemlenmiştir. Manyetizasyon geçiş sıcaklıkları saf (%0.95 ATTM) ve %0.75 Fe katkılı MoS2 için 247.6 ve 95.5 K olarak bulunmuştur. 5 K'de ölçülen manyetik histerezis eğrilerine göre saf ve %0.75 Fe katkılı numunelerin manyetik yönelimleri ferro/ferri-manyetiktir. Fe katkılı numuneler için, oda sıcaklığında %0.75 Fe katkılı numune hariç tüm numuneler diyamanyetik özellik göstermektedir. Ayrıca Fe atomunun ana yapıya katılmasıyla doyum manyetizasyon değeri artmaktadır. Cu katkılı malzemeler için oda sıcaklığında diyamanyetik davranış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, structural and magnetic properties of pure and Fe/Cu-doped Fe/Cux:MoS2 (x: 0.50%, 0.75%, and 1.00%) thin film materials were investigated. Crystallizations of films were ensured decomposing of ammonium tetrathiomolybdate (ATTM) precursor at various sintering temperatures under N2 gas flow. Structural and morphological characteristics of all produced samples were investigated by measuring X-Ray Diffraction (XRD), Raman spectroscopy and Scanning Electron Microscope (SEM). It is determined from Raman spectroscopy results that the characteristic vibration modes of 2H-MoS2 formed after performing optimization samples. SEM images of pure sample show that MoS2 crystals formed as back-to-back triangle shape. This shape of crystal was changed to nanorod by doping Fe atoms in to the main structure. Magnetic properties of samples were investigated by using vibration sample magnetometer (VSM). It is observed that magnetic transition temperature of samples decreases when Fe atom is added to the main structure. The magnetization transition temperatures are found as 247.6 and 95.5 K for pure (0.95% wt. ATTM) and 0.75% Fe-doped MoS2. According to the magnetic hysteresis curves measured at 5 K, the magnetic ordering of pure and 0.75% Fe-doped samples are ferro/ferri-magnetic. For Fe-doped samples, all samples, except 0.75% Fe-doped sample, show diamagnetic characteristic at room temperature. In addition, saturation magnetization value increases with introducing of Fe atom into the main structure. For Cu-doped samples, the diamagnetic behavior was observed at room temperature.