Çapraz platform uygulama çerçevelerinin mobil cihazlar üzerindeki performans etkileri
Performance effects of cross platform application frames on mobile devices
  1. Tez No: 675875
  2. Yazar: HAKKI GÜRKAN TÜÇEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yazılım dünyasında her bir ekosistemin kendine ait bir işletim sistemi vardır ve bu işletim sistemine uygulama geliştirebilmeniz için onun derleyicisine (Windows: C#, Android: Kotlin, iOS: Swift) uygun programlama dili ile yazmanız gerekir. Bu gereklilik zaman, iş gücü ve maliyet gibi zorluklar ortaya çıkardığı için çapraz platform uygulama geliştirme araçları ortaya çıkmıştır. Hem bu zorluklar, hem de mobil kullanımın artması çapraz platform çerçevelerinin de çeşitliğinin artmasını sağlamıştır. Çapraz platform uygulama geliştiriciliği ile bir programlama dili ile birden çok ekosisteme (mobil, pc, saat, tv) uygulama geliştirilebilir. Uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olan çerçevelerin uygulama boyutunun ve geçici bellek kullanımının azlığı gibi birbirinden üstün olduğu yönleri vardır. Bu çalışmada çapraz platform mobil uygulama geliştirme için yayınlanan frameworkler (Flutter, React Native, Xamarin) ile Todo List (Yapılacaklar Listesi) mobil uygulaması geliştirildi ve CPU, RAM, enerji, veri (internet) kullanımı üzerinden ara yüz (UI) testine tabii tutuldu. Frameworklerin testlerden aldıkları sonuçlar tablolar ile yansıtılıp, karşılaştırılmıştır. Elde edilecek veriler ile işletmelerin yazılım ekiplerinin veya serbest mobil uygulama geliştiricilerinin uygulama geliştirirken hangi çerçeveyi tercih etmesi gerektiğine katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the software world, each ecosystem has its own operating system, and in order to develop applications for this operating system, you need to write it with the appropriate programming language for its compiler (Windows: C #, Android: Kotlin, iOS: Swift). As this requirement creates difficulties such as time, labor and cost, cross-platform application development tools have emerged. Both these challenges and the increase in mobile usage have increased the variety of cross-platform frameworks. With cross-platform application development, applications can be developed for multiple ecosystems (mobile, pc, watch, tv) with a programming language. Frameworks that help develop applications have aspects that are superior to each other, such as the size of the application and the lack of volatile memory. In this study, the To-Do List mobile application was developed with frameworks (Flutter, React Native, Xamarin) published for cross-platform mobile application development and subjected to interface (UI) testing over CPU, RAM, energy, data (internet) usage. The results obtained from the tests of the frameworks are reflected and compared with tables. With the data to be obtained, it is aimed to contribute to which framework software teams or freelance mobile application developers should prefer while developing applications.