Çiçek kokularının Bombus terrestris L. anten kemoreseptör transkriptom profilleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of floral scents on transcriptome profiles of antennal chemoreceptors of Bombus terrestris L.
- Tez No: 675901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Karasal yaşama adapte olmuş böcekler, hayatlarını devam ettirebilmek için çevrelerindeki kimyasal bilgiyi kullanmaktadır. Bu bilgiler, yuva alanı belirleme, eş seçimi, besin arayışı, av tespiti ve avcılardan kaçma gibi eylemleri gerçekleştirirken kullanılmaktadır ancak bunun için böcekler, çevrelerindeki kokuları birbirlerinden ayırt edebilmeli ve kokuya yönelik davranış farklılıkları gösterebilmelidirler. Bu davranışlar içinde arılar tarafından gerçekleştirilen besin arayışı, tarımsal ve doğal vejetasyondaki çiçekli bitkilerin tozlaştırılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada seralarda polinatör arı olarak sıkça kullanılan ve ticari olarak yetiştirilen Bombus terrestris (L.) türünün, öjenole şartlandırıldığında antenlerinde görülen gen ifade farklılıkları karşılaştırılmıştır. Böylelikle, spesifik bir kokunun ve kokuya bağlı öğrenme davranışının etkisinin gen düzeyinde yarattığı farklılıklar ele alınmıştır. Gözlenen farklılıklar sayesinde, arıların kokuya dayalı öğrenme ve davranış çalışmaları için hangi genlerin üzerinde durulması gerektiği ve koku reseptörlerinin yönelime bağlı hareketleri belirleyen genlerle yakınlığı gibi bilgiler tartışılmıştır. Bunun yanısıra, arıların seracılık ve tarımda istenilen bitki gruplarına yönlendirilmesini sağlamak adına yapılacak çalışmalar için üzerine yoğunlaşılması gereken genler ve arıların seralarda daha efektif kullanılmasını sağlamaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Insects use the chemical information around them to survive by performing actions such as nest site determination, mate selection, foraging, prey detection and hiding from predators. In other words, insects must be able to distinguish between different type of scents in their environment and differ in odor-oriented behavior. The foraging activity carried out by bees enables the pollination of flowering plants in agricultural and natural vegetation. In this study, gene expression differences observed in the antennae of commercially reared Bombus terrestris (L.) species which is frequently used as pollinator bee in agricultural production in greenhouses when conditioned to eugenol, were compared by using RT-qPCR method. Thus, the differences caused by a specific odor and the effect of odor-related learning behavior were discussed at the gene level. In addition, the genes that should be focused on in order to direct the bees to the desired plant groups in greenhouse and agriculture as well as suggestions for the more effective use of bees in greenhouses were presented.