A framework for performance measurement in food supply chain sustainability
Gıda tedarik zinciri sürdürülebilirliğinde performans ölçümü için bir çerçeve
  1. Tez No: 675923
  2. Yazar: OURANIA ARETA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CAHİT UNGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Küreselleşmenin etkilerinden biri, özellikle sürdürülebilirlik olgusu çerçevesinde firmalara tedarik zincirlerinin ekinliğinin geliştirilmesi konusunda hissettirdiği baskıdır. Etkin bir şekilde Sürdürülebilir Tedarik Zinciri (STZ) faaliyetleri yolu ile tüketiciler için katma değer oluşturmak, günümüzde rekabet avantajı oluşturmanın en yaygın yollarından biridir. Bu nedenle, birçok üretici çabalarını Sürdürülebilir Tedarik Zinciri yönetimi üzerinde yoğunlaştırmaktadır. Performans ölçüm araçları sayesinde firmalar, Sürdürülebilir Tedarik Zinciri etkinliklerini değerlendirebilirler. İlgili literatür, Sürdürülebilirliğin üç boyutu olan ekonomik, çevresel ve sosyal (Üçlü Alt Yaklaşım - Triple Bottom Approach or TBL) boyutları kapsayan ve tedarikçi ilişkileri yönetimi, iç tedarik zinciri yönetimi ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi unsurlardan oluşan tüm tedarik zinciri makro süreçlerini entegre edecek ilgili bir performans ölçüm yaklaşımına ve ölçütlere ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu yaklaşım ve ölçütler, endüstrilerin kurumsal yönü dikkate alınarak geliştirilmelidir. Bu çerçevede, bu araştırmanın temel amacı, entegre bir tedarik zinciri performans değerlendirme sistemi geliştirmek ve uygulamaktır. Geliştirilen bu sistem, endüstri değer zincirinin dikey gerisindeki aktörleri (tedarikçiler ve tedarikçi ilişkileri yönetimi), odaktaki firmaları (dahili tedarik zinciri yönetimi) ve değer zincirinin dikey ilerisindeki aktörleri (alıcılar ve müşteri ilişkileri yönetimi) bir arada değerlendiren tedarik zinciri makro süreçleri ile Küresel Raporlama Standartları (Global Reporting Initiative - GRI) gereklilikleri ve sürdürülebilirliğin üç boyutu olan ekonomik, çevresel ve sosyal boyutları bütüncül bir şekilde ele alarak geliştirilmiştir. Araştırma nitel bir yönteme dayanmakta ve çalışmanın metodolojisi üç aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak, Sürdürülebilir Tedarik Zinciri Yönetimi ile ilgili literatür gözden geçirilerek, ilgili alanda ölçüm ile ilgili temel sorunlar tespit edildi. Bir sonraki aşamada, gene ilgili literatürün kapsamlı analizine dayanarak performans ölçüm kriterleri belirlendi. Sürdürülebilirliğin raporlanması için ilk ve en geniş kabul gören küresel standart olan GRI Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları gözden geçirildi. Bu standartlar, ölçüm kriterleri için bir“kısa liste”nin oluşturulması ve kavramsal çerçevenin uyarlanması için bir araç olarak kullanıldı. Son olarak, örnek olay incelemesine temel oluşturacak şekilde Türk Gıda İmalatı sektöründen seçilen bazı firmalara, araştırmada önerilen kavramsal tedarik zinciri performans ölçüm çerçevesi uygulandı. Araştırmanın verileri, firmalarla yapılan derinlemesine mülakat yoluyla elde edilen birincil verilerden oluşmaktadır. İkincil veri kaynağı olarak, analize dahil edilen firmaların şirket kayıtları ve raporlarının yanı sıra kamuya açık belgelerden yararlanılmıştır. Bulgular, Türkiye'de sürdürülebilirlik açısından ve performans ölçüm değişkenleri ve çerçevesi ile ilgili olarak tedarik zinciri performans ölçümünün analizine dair yeni bakış açıları sağlamıştır. Çalışma, tedarik zinciri makro sürecinde yer alan her aktörün ve sürdürülebilirliğin boyutlarının örnek olay olarak incelenen firmalar için sürdürülebilirlik değerlendirmeleri ve uygulanan politikaları açısından göreceli önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the effect of globalization is the pressure that is being put on firms towards the enhancement of their supply chains, and especially within the framework of sustainability. Adding value for consumers through efficient sustainable supply chain (SSC) activities is currently a common route to competitive advantage. Thus, many manufacturers are concentrating their efforts on sustainable supply chain management. By the means of performance measurement, the companies can assess their sustainable supply chain efficiency. Literature review showed that there is need for a related performance measurement framework and metrics that integrates all the supply chain macro processes, namely supplier relationship management, internal supply chain management, and customer relationship management; the three dimensions of sustainability, namely economic, environmental and social (Triple Bottom Approach or TBL). And, this should be developed taking into consideration the corporative aspect of the industries. With the aforementioned taken into consideration, the aim of this research was to create and implement an integrated supply chain performance assessment system. This system would be built through supply chain macro processes that combine upstream actors (suppliers, supplier relationship management), the focal firms (internal supply chain management) and downstream actors (customers, customer relationship management) with businesses), as well as GRI Requirements, and finally against all three sustainability dimensions. This study's analysis methodology was divided into three phases. Firstly, concerns were found during the preliminary analysis of the literature at the beginning of the study. At the next stage, the study identified the performance measurement metrics based on the thorough analysis of the literature. The GRI Sustainability Reporting Standards (GRI Standards), the first and most broadly accepted global standards for sustainability reporting, were reviewed and used as a tool against which the reviewed performance measurement metrics were shortlisted and adapted on the conceptual framework. Finally, in the third stage of the study, the suggested conceptual supply chain performance measurement framework was implemented to the firms that constitute the case studies from the Turkish Food Manufacturing sector. The necessary data was collected using mainly a qualitative methodology, with in-depth interviews acting as the primary data collection tool. As secondary evidence, this analysis used records and reports from the case study organizations, as well as other public documents. The findings provided new viewpoints and observations into the analysis of supply chain performance measurement in terms of sustainability in Turkey and in relation to performance measurement variables and framework. The study revealed the relative significance of each supply chain macro process and dimension of sustainability to the case studies firms and their related undertaken assessment and applied policies.