Alaşımlı ve alaşımsız çeliklerde soğuk şekil verme ve pekleşme üstelinin talaşlı şekil vermeye etkilerinin araştırılması
- Tez No: 67594
- Danışmanlar: PROF. DR. H. EROL AKATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Çeşitli talaşlı şekil verme yöntemleri için, işleme parametreleri arasındaki ilişkiler konusunda literatürde çok miktarda bilgi bulunabilir. Malzeme kayıplarını azaltmak amacıyla ön şekillendirilmiş parçaların mekanik özelliklerinin talaşlı şekil verilmesinde kesme kuvvetlerinin değişimlerinin araştırılması bu bilgilerin genişletilmesine yardıma olacaktır. Sunulan çalışmada; metal malzemelerde gerilme-genleme ilişkisini temsil etmede çok kullanılan a = n K. o denklemindeki n ve K için, üç farklı malzemeye ( AISI 1040 - 304 ve 9S Mn 36) farklı oranlarda soğuk çekme uygulanarak farklı değerler elde edilmiştir.Numunelerin bir kısmından standard çekme çubuktan işlenerek n ve K değerleri saptanmış, diğerlerine ise dış çap tornalama uygulanarak teğetsel kesme kuvvetleri ölçülmüştür.Bu amaçla özel bir ölçme deney düzeneği geliştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar yorumlanmış ve literatür ile karşılaştırılmıştır..ıı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are very big amount of knowledge in the literature for reletionships between material parameters and machining variables. It will be useful to investigate the variation of cutting forces in lathe turning of preformed parts which are produced by cold forming in order to minimize material(chip) losses. n In the presented thesis, different n and K values in the a = K. S equation were obtained by cold drawing to different ratios for three different steel (AISI 1040 - 304 and 9S Mn 36 ). K and n values were measured by tensile tests using INSTRON 8501 machine. An experimental set-up were developed in order to measure tangential cutting forces in lathe turning. The forces were measured for different specimens which have different K and n values using the experimental set-up. Results were discussed and compared with those existing in the literature. ?Ill-